Aktualności

Konwent Marszałków, Poznań 2015, fot. UMWW
Konwent Marszałków, Poznań 2015, fot. UMWW

Konwent Marszałków w Dolnośląskiem

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w dwudniowym (4 i 5 listopada) posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP na Dolnym Śląsku. Wśród poruszanych tematów znalazły się między innymi kwestie związane z rolnictwem i uruchomieniem unijnych środków na rozwój obszarów wiejskich do 2020 roku.

 

Blok dotyczący wsi odbył się 4 listopada z udziałem przedstawicieli resortu rolnictwa, którzy omówili wiejskie programy pomocowe perspektywy 2014-20120 – nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i Program Operacyjny Rybactwo i Morze. Mowa była także o nowych możliwościach zarobkowania gospodarstw agroturystycznych i niewielkich gospodarstw rodzinnych. Chodzi o stosowaną także w zamożnych krajach zachodniej Europy bezpośrednią sprzedaż produktów – w samych gospodarstwach i na wiejskich targowiskach. Od tego roku będzie to w Polsce nie tylko opłacalne, ale i znacznie łatwiejsze.

 

Wśród tematów debaty znalazły się także wyzwania dla regionalnych polityk rozwojowych, rozwój kolei z akcentem na koleje samorządowe, a także finansowanie należących do samorządów rezerwatów przyrody, skuteczna promocja turystyczna i funkcjonowanie rynku usług turystycznych. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 listopada 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 listopada 2015 r.