Aktualności

Odkrywają planety

Odkrywają planety

Trwają zajęcia w ramach marszałkowskiego projektu „Odkrywamy planety – zajęcia z kompetencji kluczowych”. W innowacyjnych lekcjach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na kujawsko-pomorskim niebie uczestniczy 300 uczniów z 28 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie. Podczas realizacji przedsięwzięcia korzystamy z sieci działających na Kujawach i Pomorzu obserwatoriów astronomicznych „Astrobaza Kopernik”.

 

Formuła projektu polega na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka), realizowanych na podstawie czterech specjalistycznych programów obserwacyjnych:

  • zjawiska zakryciowe,
  • stacje bolidowe,
  • astrometria i fotometria,
  • aktywność słońca.

– Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem infrastruktury astrobaz, co gwarantuje ciekawe spotkania z „żywą” astronomią. Liczymy, że ich innowacyjny i nowoczesny charakter pozwoli rozwinąć zainteresowania naukowe najzdolniejszych uczniów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach projektu powstało trzydzieści 10-osobowych grup uczniów, tzw. astroteamów. Opiekują się nimi specjalnie przygotowani nauczyciele, którzy ukończyli organizowany w ramach projektu kurs z zakresu programów obserwacyjnych. Zajęcia rozpoczęły się kwietniu i potrwają do września. Uczniowie mają także nieograniczony dostęp do specjalistycznej obserwacyjnej platformy e-learningowej stworzonej na potrzeby projektu. Efektem udziału szkoły w przedsięwzięciu będzie także wypracowanie lub zmodyfikowanie programu rozwoju placówki. Projekt zakłada między innymi pokrycie kosztów dojazdów na zajęcia.

 

Wkrótce uczniowie astroteamu z Jabłonowa Pomorskiego rozpoczną także współpracę z grupą uczniów skupionych wokół Planetarium Adlera w Chicago. To efekt wizyty Dyrektor Planetarium Michelle Larson podczas ubiegłorocznej edycji Astrofestiwalu w Golubiu-Dobrzyniu. Najbardziej aktywny astroteam wyjedzie w październiku do Darmstadt w Niemczech, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (European Space Operations Centre – ESOC). Tam uczniowie będą mogli m.in. kontrolować lot satelity.  

Lista szkół uczestniczących w projekcie tutaj

Harmonogram zajęć tutaj

Projekt  jest realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu,  współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Wartość tego przedsięwzięcia to 870 tysięcy złotych.

 

Astrobazy Kopernik to zrealizowany z inicjatywy samorządu województwa wyjątkowy na skalę kraju i Europy projekt budowy 14 ogólnodostępnych przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. Te świetnie wyposażone lokalne centra obserwacyjno-badawcze dobrze sprawdzają się w nauce przedmiotów ścisłych, korzystają też z nich entuzjaści astronomii. Więcej tutaj.

 

Czytaj też: Edukacja od przedszkolaka do doktoranta

Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego

21 maja 2015 r.