Aktualności

Kultura na koniec i początek tygodnia

Kultura na koniec i początek tygodnia

Festiwale teatralne w Toruniu i Bydgoszczy, koncert muzyki filmowej w Filharmonii Pomorskiej, inscenizacja „Halki” w Operze Nova, kolejna edycja lipnowskiego przeglądu twórczości filmowej związanej z Polą Negri oraz poniedziałkowy koncert w Kujawko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniuto nasze propozycje na najbliższe kilkudniowe spotkanie z kulturą.

 

W filharmonii w piątek (22 maja) koncert „Największe przeboje światowego kina”. Orkiestra Symfoniczna FP prowadzona przez Andrzeja Rozbickiego zaprezentuje muzykę z filmów: „Niebezpieczne światło księżyca”, „Piraci z Karaibów”, „Gwiezdne wojny”, „Lista Schindlera”, „Harry Potter”. Partie fortepianu zagra Paweł Kowalski. Początek koncertu o godzinie 19. Więcej informacji na stronie filharmonii: www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

 

Goście Opery Nova w piątek i sobotę (22 i 23 maja) obejrzą „Halkę” Stanisława Moniuszki. W historii bydgoskiej opery jest to czwarta realizacja tej jednej z najsłynniejszych polskich oper. Spektakl wyreżyserowała twórczyni młodego pokolenia Natalia Babińska. Oba przedstawienia rozpoczną się o godzinie 19. Więcej na stronie Opery Nova: www.opera.bydgoszcz.pl.

 

Przez cały weekend (22-24 maja) w Lipnie odbywa się 9. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”.  W programie pokazy filmowe, inscenizacje teatralne, koncerty oraz spotkania z twórcami. To wszystko w celu upamiętnienia twórczości i postaci Poli Negri, urodzonej w Lipnie, międzynarodowej gwiazdy kina niemego. Więcej o wydarzeniu piszemy tutaj.

 

W sobotę (23 maja) rozpoczyna się w Toruniu teatralny 3. Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt. W pierwszym dniu inscenizacja „Szkoły żon” Moliera zrealizowana przez Teatr Współczesny w Szczecinie oraz „Elsynor” Grzegorza Gołaszewskiego i Szymona Adamczaka w realizacji Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. W niedzielę także „Męczennicy” Mariusa von Meyenburga w interpretacjiTeatru Współczesnego w Szczecinie oraz „Rzecz o banalności miłości” Savyon Liebrecht, zrealizowana przez Teatr Dramatyczny w Warszawie. O festiwalu piszemy tutaj. Więcej na stronie Teatru im. Wilama Horzycy: www.teatr.torun.pl.

 

W Bydgoszczy w niedzielę (24 maja) rozpoczyna się 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Inne Sytuacje”. Impreza, organizowane przez bydgoskie Miejskie Centrum Kultury, to przegląd czołowych zespołów teatralnych nurtu offowego, szukających nowych środków wyrazu artystycznego. „Inne sytuacje” są próbą weryfikacji tezy, że w teatrze było już wszystko. Spektakle prezentowane w Bydgoszczy starają się wykazać, że nowy teatr jest jednak możliwy. Festiwal zainauguruje przedstawienie „Ślepcy”, inspirowane twórczością portugalskiego noblisty Jose Saramago. Realizacji podjął się  krakowski Teatr Kto. Inscenizacja odbędzie się na Starym Rynku w Bydgoszczy. Początek o godzinie 21. Więcej tutaj.

 

W poniedziałek (25 maja), w Kujawko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu koncert z okazji Dnia Matki „Nie ma nic silniejszego od miłości”. Piosenki z przedwojennych kabaretów wykonają aktorka i piosenkarka Ewa Makomska oraz kompozytor i pianista Zbigniew Rymarz. Publiczność usłyszy piosenki wykonywane m.in. przez Hankę Ordonównę, Mirę Zimińską, Zulę Pogorzelską i Wierę Gran. Początek koncertu o godzinie 19. Więcej na stronie teatru: www.teatrmuzyczny.torun.pl.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Opera Nova, Teatr im. Wilama Horzycy i Kujawko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzycznym są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 maja 2015 r.