Aktualności

Śniadanie na trawie 2015, fot.Andrzej Goinski
Fot. Andrzej Goiński

Program rozwoju sportu 2020

Trwają prace nad Kujawsko-Pomorskim Programem Rozwoju Sportu do roku 2020. Dokument powstanie między innymi na podstawie wniosków i uwag uczestników serii konsultacji społecznych, spotkań z ekspertami i badań zrealizowanych w ramach partnerskiego projektu „Obywatele dla aktywności”. Zachęcamy do nadsyłania uwag i opinii do wstępnych założeń programu.

 

Kujawsko-Pomorski Program Rozwoju Sportu będzie strategicznym dokumentem, w którym – oprócz diagnozy sportu na Kujawach i Pomorzu – znajdzie się plan realizacji polityki rozwoju w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w regionie do 2020 roku oraz w dalszej perspektywie czasowej. Przygotowanie programu zakłada Strategia Rozwoju Województwa 2020+.

 

– Chcemy, by Kujawsko-Pomorski Program Rozwoju Sportu był pomocnym i użytecznym dokumentem, swoistą mapa drogową dla sportu i aktywności fizycznej w naszym regionie. Dlatego pytamy mieszkańców i przedstawicieli samorządów o ich pomysły na sport. Chcemy poznać ich potrzeby i dowiedzieć się jakiego wsparcia potrzebują – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Program powstanie w wyniku realizacji projektu „Obywatele dla aktywności”, który jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Run To Run (lider projektu), Urzędu Marszałkowskiego, Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej w Pucku oraz Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Realizację przedsięwzięcia umożliwił grant wygrany w organizowanym przez Fundację Batorego konkursie „Obywatele dla demokracji”.

 

W ramach przedsięwzięcia odbyły się cztery konferencje wojewódzkie oraz cykl konsultacji powiatowych: w Tucholi, Żninie, Ciechocinku i Brzoziu (powiat brodnicki). W Bydgoszczy przeprowadzono spotkania eksperckie o tematyce: „sport wyczynowy”, „sport i nauka”, „sport i zdrowie”. Zlecono także studia przypadku – dogłębną analizę sportu w: Radziejowie, Dobrzyniu nad Wisłą, Kowalewie Pomorskim, Mroczy, Łubiance, Bydgoszczy, Rypinie i Inowrocławiu. Przeprowadzono też badania ankietowe wśród jednostek samorządu terytorialnego – odpowiedzi nadesłało 91 gmin i 16 starostw powiatowych.

 

Efektem cyklu spotkań i przeprowadzonych badań są Rekomendacje do Kujawsko-Pomorskiego Programu Rozwoju Sportu do roku 2020. Zachęcamy do nadsyłania opinii i uwag na temat tego opracowania. Można je przesyłać do końca lutego na adres: rekomendacje2020@gmail.com.

 

Rekomendacje program rozwoju sportu 2020

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 lutego 2016 r.