Aktualności

Elf na dworcu w Solcu Kujawskim w powiecie bydgoskim, fot. Andrzej Goiński
Elf na dworcu w Solcu Kujawskim w powiecie bydgoskim, fot. Andrzej Goiński

Nowy szybki elf

W barwach Przewozów Regionalnych jeździ od kilku dni po torach naszego regionu nowy elektryczny zespół trakcyjny typu elf, zakupiony przez samorząd województwa w bydgoskiej Pesie. To pierwszy nasz pociąg, który może rozwinąć 160 kilometrów na godzinę.  

 

Nowy szybki elf pozwoli w pełni wykorzystać efekty modernizacji linii kolejowych, m.in. na trasach Inowrocław-Bydgoszcz, Bydgoszcz-Toruń czy Bydgoszcz-Tczew. Skład ma 200 miejsc siedzących, klimatyzację, windy i urządzenia umożliwiające przewóz osób na wózkach inwalidzkich, bezprzewodowy internet, system audiowizualny, kolorystykę ułatwiającą poruszanie się osób słabowidzących, a także ekologiczne toalety z przewijakiem dla niemowląt. Jest przy tym cichy, przyjazny środowisku i oszczędny energetycznie. Kosztował 20 milionów złotych, ponad 12,5 mln z tej sumy pokryły środki z rządowego Funduszu Kolejowego.

 

To szósty elf jeżdżący po torach w Kujawsko-Pomorskiem. Wcześniej, w latach 2014-2015, pięć takich pojazdów zakupiliśmy w ramach BiT-City.

 

Samorządowe władze województwa konsekwentnie działają na rzecz poprawy standardów i komfortu podróżowania koleją w regionie. W grudniu 2015 roku w całym województwie wprowadzono taryfę kujawsko-pomorską, dzięki której znacząco spadły ceny biletów. W tym samym czasie nowoczesny tabor pojawił się na liniach do Włocławka, Nakła nad Notecią i Jabłonowa Pomorskiego.

 

Ostatni zakup nie kończy inwestycji taborowych w województwie na najbliższe lata. Na podstawie umowy zawartej ze spółką Przewozy Regionalne operator ten został zobowiązany, by do końca 2017 roku zakupić kolejne cztery nowe pociągi do obsługi połączeń w województwie kujawsko-pomorskim. Przekażemy też Przewozom Regionalnym środki przeznaczone na modernizację i naprawy już eksploatowanych pojazdów. Na wszystkie te przedsięwzięcia PR otrzymają od samorządu województwa ponad 11 milionów złotych z przypadającej na nasz region puli Funduszu Kolejowego. W latach 2016-2020 otrzymamy z tego źródła łącznie ok. 40 milionów złotych.

 

Czytaj też:

 

Departament Nadzoru Właścicielskiego, Transportu i Cyfryzacji

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 lipca 2016 r.