Aktualności

Ambasador Chile w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Ambasador Chile w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Ambasador Chile w Toruniu

Marszałek Piotr Całbecki podejmował 22 lipca w Toruniu ambasadora Republiki Chile Alfreda Garcíę Castelblanco z małżonką. Wizyta dyplomaty była związana ze Światowymi Dniami Młodzieży. W Kujawsko-Pomorskiem przebywała dwudziestosześcioosobowa grupa młodych pielgrzymów z Chile, Argentyny, Boliwii i Peru, z którymi spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim gospodarz województwa i państwo Castelblanco.

 

Tematem oficjalnych rozmów były kwestie związane z możliwą współpracą naszego regionu z jednym z regionów chilijskich, przede wszystkim w dziedzinie wymiany młodzieżowej i edukacji astronomicznej. Temat ten został podjęty podczas majowej wizyty w naszym regionie Pabla Domeyki, emerytowanego inżyniera budownictwa o polskich korzeniach, i jego żony Carmen Letelier, sławnej śpiewaczki i muzykolożki. Pablo Domeyko – prawnuk Ignacego Domeyki, bohatera narodowego Chile, polskiego geologa i inżyniera górnictwa, który wyemigrował z kraju po upadku powstania listopadowego by budować przemysł wydobywczy i reformować edukację w nowej ojczyźnie – angażuje się na rzecz rozwijania relacji polsko-chilijskich, wiosną odwiedził także inne polskie regiony. 

 

Ze względu na położenie, ukształtowanie powierzchni i klimat Chile jest wymarzonym miejscem do prowadzenia obserwacji astronomicznych, dlatego jest tam najwięcej na świecie obserwatoriów. Chilijczycy nie mają jednak rozwiniętego systemu popularyzatorskiego i edukacyjnego astronomii, ani bazy do tego typu działań. Stąd ich zainteresowanie naszymi astrobazami i współpracą na tym polu.

 

 

Grupa uczestników Światowych Dni Młodzieży, z którą spotkali się marszałek Piotr Całbecki i chilijscy oficjele, przyleciała do Bydgoszczy wprost z Rzymu, gdzie została przyjęta przez papieża Franciszka (Jorge Mario Bergoglio SI, pierwszy papież z Ameryki Południowej, jest Argentyńczykiem).

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lipca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2016 r.

 

Ambasador Chile w Toruniu, fot. Mikołaj KurasAmbasador Chile w Toruniu, fot. Mikołaj KurasAmbasador Chile w Toruniu, fot. Mikołaj KurasAmbasador Chile w Toruniu, fot. Mikołaj KurasAmbasador Chile w Toruniu, fot. Mikołaj KurasAmbasador Chile w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras