Aktualności

Nowy rok akademicki inauguruje dziś Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski
Nowy rok akademicki inauguruje dziś Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Nowy rok akademicki

Uczelnie wyższe Kujaw i Pomorza rozpoczynają rok akademicki. We wtorek (10 października) inauguracja odbyła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a w czwartek (12 października) uroczystości zaplanowano na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

 

Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy za 2016 rok na terenie naszego województwa działa 29 szkół wyższych (łącznie z jednostkami zamiejscowymi), na których studiuje około 60 tysięcy osób. Największe z uczelni to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

 

W ubiegłym tygodniu rok akademicki rozpoczął się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (więcej), Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

Urząd Marszałkowski systematycznie wspiera uczelnie publiczne w regionie. W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym prawie 150 milionów złotych przeznaczyliśmy na przedsięwzięcia związane z budową publicznej akademickiej infrastruktury badawczo-rozwojowej. O te środki będzie ubiegać się pięć kujawsko-pomorskich konsorcjów międzyuczelnianych oraz toruński oddział PAN-owskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernik. Nabór wniosków odbędzie się w listopadzie (szczegóły).

 

W puli naszego RPO są też środki na rozwój firm związanych z uczelniami, powstałych z myślą o komercjalizacji wyników badań naukowych. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele 20 takich przedsiębiorstw odebrali umowy o dofinansowaniu projektów, które umożliwią przygotowanie się tych firm do świadczenia usług na rzecz biznesu (więcej). Wkrótce wsparcie z RPO trafi też na pokrycie kosztów prac badawczo-rozwojowych oraz procedur związanych z opatentowaniem wynalazków przez te przedsiębiorstwa.

 

Kolejne wsparcie dla jednostek badawczych z regionu, uruchomione z myślą o transferze wyników badań naukowych do gospodarki dostępne jest w ramach projektów realizowanych przez marszałkowską Kujawsko-Pomorską Agencję Innowacji. Chodzi o „Fundusz Badań i Wdrożeń”, w ramach którego przedsiębiorstwa otrzymają bezzwrotne dotacje z RPO na zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych (więcej).

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

2 października 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 października 2017 r.