Aktualności

Most w Byszewie na DW 243, fot. ZDW w Bydgoszczy
Most w Byszewie na DW 243, fot. ZDW w Bydgoszczy

Nowy most w Byszewie gotowy

Nad rzeką Krówką powstała nowa, szersza i mocniejsza konstrukcja łącząca oba brzegi. Zakończyła się przebudowa mostu w Byszewie (powiat bydgoski) na drodze wojewódzkiej nr 243, która łączy Koronowo w powiedzie bydgoskim z Mroczą w powiecie nakielskim. Z przeprawy mogą już korzystać kierowcy, a także zwierzęta, którym obiekt umożliwia bezpieczną migrację.

 

Rozpoczęte w lutym prace udało się zakończyć w ciągu czterech miesięcy. W tym czasie wykonawca rozebrał starą konstrukcję przeprawy, łącznie z przyczółkami. Nowy most ma teraz formę dużego przepustu o konstrukcji z blachy falistej. Drogę na przeprawie rozszerzono do 10 metrów, co pozwoliło na powstanie 7-metrowej jezdni i zabezpieczenie części dedykowanej pieszym oraz rowerzystom. Pozwoli to w przyszłości na budowę trasy rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej bez konieczności kolejnych modernizacji.

 

Obiekt wyposażono w bariery i balustrady, umocniono przyległe do niego koryto rzeki oraz skarpy. Na dojazdach zostały ułożone nowe nawierzchnie. Przepust posiada po obu stronach specjalne półki, które umożliwią bezpieczną migrację małych zwierząt wzdłuż naturalnego korytarza ekologicznego jakim jest rzeka Krówka. Koszt inwestycji wyniósł 1,8 mln złotych i został w całości pokryty z budżetu samorządu województwa. Za realizację odpowiada konsorcjum stworzone przez firmę Optem z Gdańska.

 

Droga wojewódzka nr 243, łącząca Koronowo w powiecie bydgoskim z Mroczą w powiecie nakielskim, ma długość 27 kilometrów. Jest jedną z blisko 90 tras, które podlegają samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego. Łącznie sieć dróg wojewódzkich ma długość ponad 1700 kilometrów, z czego około 120 kilometrów znajduje się w powiecie bydgoskim. 

 

Ważne liczby:

  • koszt inwestycji: 1,8 mln zł
  • szerokość przeprawy: 10 m
  • gwarancja: 5 lat.

 

Wydatki na inwestycje drogowe

 

Rok 2021 jest czasem wielu inwestycji drogowych na Kujawach i Pomorzu, zarówno tych mniejszych, które finansowane są z budżetu samorządu województwa i wkładów samorządów lokalnych, jaki i dużych zadań realizowanych przy pomocy środków unijnych w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na przygotowanie i realizację inwestycji drogowych w perspektywie najbliższych 2 lat samorządów województwa przeznacza łącznie 800 mln złotych. Z listą modernizowanych i budowanych dróg, ścieżek rowerowych, rond, obwodnic i mostów można się zapoznać na naszej stronie internetowej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 czerwca 2021 r.

 

Modernizacja mostu w Byszewie (kwiecień), fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPModernizacja mostu w Byszewie (kwiecień), fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPMost w Byszewie na DW 243, fot. ZDW w BydgoszczyMost w Byszewie na DW 243, fot. ZDW w BydgoszczyMost w Byszewie na DW 243, fot. ZDW w BydgoszczyMost w Byszewie na DW 243, fot. ZDW w Bydgoszczy