Aktualności

Spotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Spotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Młodzi mistrzowie kuchni z Kujawsko-Pomorskiego

Przegrzebki z sałatką z awokado i ogórka, puree marchewkowe z imbirem, stek wołowy ze szparagami oraz beza – to dania, którymi uraczyła jurorów podczas finału kulinarnego programu telewizyjnego MasterChef Junior pochodząca z Sosnówca (powiat inowrocławski) zwyciężczyni Jagoda Łaganowska. O miano najlepszego młodego kucharza rywalizowała z Kazimierzem Józefowiczem ze Starego Torunia. Podczas wtorkowego (1 czerwca) spotkania oboje zostali uhonorowani przez marszałka Piotra Całbeckiego tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

 

– Z okazji święta wszystkich dzieci życzę wam radości i uśmiechu na twarzy oraz wsparcia i miłości od najbliższych. Życzę również, żebyście na swojej drodze spotykali jedynie życzliwych i pomocnych ludzi. Spełniajcie swoje marzenia, rozwijajcie talenty i pasje, a my, rodzice, wspierajmy nasze pociechy i pozwólmy rozwinąć im skrzydła – mówił podczas spotkania marszałek Piotr Całbecki (życzenia wideo)

 

W programie MasterChef Junior biorą udział dzieci od 8 do 13. roku życia. Podczas zmagań ich kulinarne wyczucie smaku, umiejętności i kreatywność oceniają wybitni kucharze i restauratorzy Anna Starmach, Michel Moran i Mateusz Gessler.

 

W szóstej edycji najlepsza okazała się jedenastolatka z Sosnówca. Jagoda Łaganowska jest uczennicą Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Kołodziejewie (w powiecie inowrocławskim). Jej pasją poza gotowaniem są także sport i podróże. Marzy, aby w przyszłości otworzyć własną kawiarnię. W czołowej trójce znalazł się także Kazimierz Józefowicz, dziewięciolatek ze Starego Torunia. Uczeń toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych gra na skrzypcach i chętnie majsterkuje, a jego marzeniem jest prowadzenie włoskiej restauracji.

 

Dzień Dziecka w marszałkowskich instytucjach kultury

 

Na muzyczny spektakl „Operowy zawrót głowy” wprowadzający dzieci w świat muzyki klasycznej zaprasza dziś (2 czerwca) Opera Nova w Bydgoszczy. W libretto autorstwa Magdaleny Małeckiej-Wippich wplecione zostały piosenki m.in. do wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej, jednej z najlepszych autorek literatury dziecięcej. Bilety dostępne na stronie opery.

 

Czy wiejskie dzieci miały czas na zabawę? Co się działo na pastwisku? Czy kołysanka zawsze była cicha? – odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas zajęć w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Placówka zaprasza do poznania realiów życia dziecka na wsi przed 100 laty. Dzięki zabawom opartym o dziecięcy folklor uczestnicy dowiedzą się, jakie prace wykonywali dawniej najmłodsi. Szczegóły na stronie muzeum.

  

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przygotowała propozycję dla młodych artystów. Na stronie internetowej dostępna jest wystawa autoportretów dziecięcych z różnych krajów. Mają być one inspiracją do stworzenia własnego autoportretu. Zdjęcia prac w dowolnej technice plastycznej należy wysłać na adres e-mail: filia@galeriadziecka.com lub za pośrednictwem Facebooka do 14 czerwca.

 

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” oraz „Filonek Bezogonek” to produkcje filmowe, które z okazji Dnia Dziecka zaprezentuje Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Na pokazy zapraszamy codziennie do niedzieli (6 czerwca). Więcej informacji.

 

Opera Nova w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficznym w Toruniu oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 czerwca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 czerwca 2021 r.

 

Spotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP