Aktualności

Nowe wystawy w Galerii Wozownia

Na wernisaż trzech wystaw zaprasza w piątek (28 lipca, godzina 18) Galeria Wozownia. W budynku przy ulicy Rabiańskiej w Toruniu zobaczymy monografię Edwarda Łazikowskiego, projekt tworzony z  czesanki lnianej oraz wideo-fotograficzny zapis spotkania artysty z osobą chorą na otyłość olbrzymią.

 

Pierwsza z wystaw „W partnerstwie z materią” Edwarda Łazikowskiego ma charakter monografii – obejmuje kilkadziesiąt prac powstałych od lat 70. do chwili obecnej. W swoich performansach, rysunkach, rzeźbach, instalacjach, fotografiach czy malarstwie artysta dąży do przekraczania granic, wyznaczonych przez uwarunkowania danego medium czy techniki. Od początku swojej działalności używa nietypowych materiałów, jak np. słoma czy pył drzewny.

 

Na kolejną ekspozycję złoży się projekt artystyczny Anny i Beaty Frąckowicz „Repasator miłości”, który trwa nieprzerwanie od 2014 roku. W ramach inicjatywy powstało kilkanaście obiektów z bielonej czesanki lnianej. Portrety, wykonane autorską techniką „rzeźby miękkiej”, są artystycznym przedstawieniem relacji kilkunastu zaobserwowanych przez autorki par, uchwyconych w różnych momentach związku: od narzeczeństwa poprzez etapy rozstań, wahań, zmagań, aż do wdowieństwa.

 

Ostatnia z wystaw jest zapisem projektu Natalii Wiśniewskiej pod tytułem „Olbrzymka” – spotkania artystki z Martą, osobą chorującą na otyłość olbrzymią, która sama zgłosiła się do Natalii w czasie przygotowywania się do operacji resekcji żołądka. Chciała, by artystka udokumentowała jej zmagania z ciałem-wrogiem. W ten sposób powstała relacja wideo-fotograficzna, obrazująca skrajne podejścia do artystycznego tematu: poprzez racjonalizm i wyrachowanie, aż do całkowitego zaangażowania i oddania się pracy.

 

Więcej informacji na stronie Galerii Wozownia, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Galeria Wozownia w Toruniu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lipca 2017 r.