Aktualności

Grafika: 12. Triennale Małych Form Malarskich - wystawa pokonkursowa.

Nowe wystawy w galerii Wozownia

15 lipca (piątek) w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu otwarte zostaną cztery nowe wystawy. Różnorodność propozycji sprawia, że wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie

 

Małe formy malarskie już po raz dwunasty

Triennale Małych Form Malarskich, którego dwunasta edycja odbywa się w tym roku, to cykliczny ogólnopolski konkurs zwieńczony wystawą, skierowany do profesjonalnych twórców oraz studentów wyższych uczelni artystycznych. Prezentuje poszukiwania w dziedzinie kameralnej twórczości koncentrującej się na medium obrazu. Malarze i malarki mają pełną swobodę w wyborze techniki i tematu. Jedyne ograniczenie stanowią wymiary pracy – jej format nie może przekraczać 600 cm2. „Każda edycja konkursu dostarcza szeregu prac niekonwencjonalnych, zrealizowanych z pomysłem, wywołujących żywą reakcję. Mały format, sprzyjający refleksji i metaforze. To doskonałe pole do eksperymentu” – podkreśla kuratorka aktualnej edycji Triennale, Joanna Gwiazda.

 

Spośród prac zgłoszonych przez 488 autorów jury 12. Triennale Małych Form Malarskich do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 206 prac 122 artystów. Przyznało także nagrody regulaminowe i fundowane. Główna nagroda, ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powędruje do Dariusza Milczarka, docenionego za pracę „Zanikanie VIII”. Dalsze wyróżnienia – Prezydenta Miasta Torunia oraz Galerii Sztuki Wozownia – przyznane zostały Stanisławowi Czwartosowi i Katarzynie Szeszyckiej. Z kolei Nagrodę dla najlepszej pracy studenckiej, ufundowaną przez Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wozownię, odbierze Szymon Osiński.

 

Wrocławskie pierniki

Obok małych form malarskich w Wozowni swoją twórczość zaprezentuje artysta dużego kalibru. „Wrocławski piernik pozdrawia Toruń” to tytuł indywidualnej wystawy prac związanego na co dzień z Dolnym Śląskiem artysty Jerzego Kosałki, działającego w polu artystycznym już blisko cztery dekady. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest humor, ironia i sarkazm oraz częste operowanie narzędziem absurdu.

 

Nuda?

Kolejną artystką, której twórczość Wozownia pokaże tego lata, jest Weronika Teplicka. Ważny jest dla niej sam proces przygotowywania i transformacji tworzywa – malowanie obrazów oraz przetwarzanie ich w obiekty. Paradoksalnie, nikt nigdy nie zobaczy namalowanych przez nią płócien, a to dlatego, że artystka maluje je po to, by zaraz je zniszczyć. Tnie swoje prace, skleja je i następnie sprasowuje, tworząc nowe kompozycje. Na wystawie „Nuda” będziemy mogli, nie tylko obejrzeć obiekty stworzone przez artystkę, ale staniemy się również uczestnikami procesu twórczego. Wraz z Weroniką Teplicką, która w wybrane weekendy będzie pracować w przestrzeni wystawy, będzie można ciąć, sklejać, przeplatać i wyplatać nowe obiekty. Efekty tych wspólnych działań zaprezentowane zostaną na finisażu wystawy.

 

Między realnością a pozorem

Eksperymentem opartym na cytowaniu i zestawianiu przedmiotów i obrazów będzie projekt Rafała Boettnera-Łubowskiego pt. „Konfrontacja autotematyczna (?)”. Autor odnosi się tu do swoich wcześniejszych prac i wynikających z nich doświadczeń oraz stawia pytania o różnicę między realnością a pozorem, wskazując jednocześnie na niejednoznaczność granicy między nimi. Sfera treściowa wystawy nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie kwestii rozważań o własnych poszukiwaniach twórczych Boettnera-Łubowskiego, lecz dotyka także wątków wanitatywnych, związanych ze śmiercią i przemijaniem.

 

Na wernisaż czterech nowych wystaw i uroczystość wręczenia nagród 12. Triennale Małych Form Malarskich Galeria Sztuki Wozownia zaprasza 15 lipca (piątek) na godzinę 18.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Wszystkie cztery ekspozycje będzie można oglądać do 28 sierpnia.

 

Więcej szczegółów na stronie galerii.

 

Galeria Sztuki Wozownia jest jedną z szesnastu marszałkowskich instytucji kultury.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

 

14 lipca 2022 r.

 

fot. Galeria Sztuki Wozownia w Toruniufot. Galeria Sztuki Wozownia w Toruniufot. Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu