Aktualności

Jedna z map z zasobów Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej
Jedna z map z zasobów Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej

Nowe rarytasy w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej

Szukasz starych map taktycznych II Rzeczypospolitej? Zajrzyj do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. KPBC wzbogaciła się o 163 mapy topograficzne wydane w latach 1924-1938 przez Wojskowy Instytut Geograficzny. Większość obejmuje tereny Kresów Wschodnich (obecnie Białoruś,  Litwa, Ukraina) oraz współczesne województwo podlaskie.

 

Mapy, w większości wielobarwne, cechuje wysoka kultura kartograficzna. Można je zaliczyć do najwybitniejszych osiągnięć polskiej kartografii wojskowej okresu międzywojennego. Do dzisiaj służą za wzór dokładności, precyzji rysunku, estetycznej kolorystyki i wysokiej jakości druku. Edycja z końca lat 30. XX wieku uchodzi za jedną z najlepszych na świecie; mapy te zdobywały pierwsze miejsca na wystawach kartograficznych w Berlinie, Paryżu i Warszawie.

 

Digitalizacja map została wykonana przez Dział Digitalizacji Zbiorów Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu pod kierownictwem dr Joanny Zoń. W procesie użyto techniki fotografii cyfrowej wysokiej rozdzielczości z zastosowaniem profesjonalnego oświetlenia. W obróbce materiału cyfrowego wykorzystano specjalistyczne oprogramowania.

 

Organizatorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej

Skorowidze map: tutaj oraz tutaj

Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu

 

25 września 2017 r.