Aktualności

Uczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip Kowalkowski
Uczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip Kowalkowski

Tak kształcą się przyszli fachowcy

W bydgoskim Ośrodku Braille’a zakończyło się wyposażanie części zmodernizowanych w ostatnim czasie pracowni do nauki zawodu. Z nowych warsztatów korzystają już uczniowie kształcący się w zawodach: masażysta, ślusarz i mechanik.

– W ramach naszych inwestycji w placówkach edukacyjnych budujemy pracownie do nauki zawodu dla osób z niepełnosprawnościami, przedszkola dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, stawiamy też na rozwój infrastruktury służącej podnoszeniu kwalifikacji osób dorosłych. Inwestycja w Ośrodku Braille’a to projekt szczególnie ważny z punktu widzenia dopełnienia procesu edukacyjnego dzieci niewidomych i słabowidzących. Kierujemy się troską właśnie o tę grupę osób, które w sposób szczególny potrzebują naszego wsparcia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy, którego organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski, kształci się młodzież niewidoma, słabowidząca, głuchoniewidoma oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W kompleksie uczy się obecnie ponad 400 podopiecznych.

Finansowany z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego marszałkowski projekt „Mistrz zawodu w nowoczesnym warsztacie” skierowany jest do 88 uczniów. Umożliwił utworzenie dwóch nowych, w pełni wyposażonych pracowni dla zawodów kelnera w Technikum oraz florysty w Specjalnej Szkole Policealnej. Ponadto zmodernizowane zostały pracownie dla zawodów: mechanik, monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, ślusarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, kucharz, technik masażysta, technik tyfloinformatyk oraz technik administracji. Wartość projektu to 3,8 miliona złotych, dofinansowanie z RPO to 3 miliony złotych.

Część nowoczesnych pracowni już służy uczniom. Na wyposażeniu sali, w której ćwiczą przyszli masażyści znalazły się modele anatomiczne, fantomy, sprzęt rehabilitacyjny i książki – w sumie ponad 400 sztuk potrzebnych pomocy dydaktycznych (lista wyposażenia). Do pracowni ślusarskiej (lista) i monterów maszyn i urządzeń (lista) trafił między innymi precyzyjny sprzęt pomiarowy i profesjonalne narzędzia. Trwają postępowania przetargowe dotyczące zakupu wyposażenia dla pozostałych pracowni.

Kolejna inwestycja przygotowywana w Ośrodku im. Louisa Braille’a to projekt polegający na adaptacji budynku przekazanego przez władze Bydgoszczy na potrzeby przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnościami. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie 21 nowych miejsc przedszkolnych. Projekt jest na etapie przygotowywania dokumentacji. To zadanie, które ma szansę otrzymać dofinansowanie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Uruchomione już pracownie do nauki zawodu zaprezentowaliśmy 8 stycznia przedstawicielom mediów. Dziennikarze odwiedzili także działający w ośrodku oddział przedszkolny oraz pomieszczenia wykorzystywane w terapii wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Ośrodek Braille’a w liczbach:

  • w placówce kształci się ponad 400 uczniów,
  • ośrodek, który mieści się przy ulicy Krasińskiego 10 w Bydgoszczy, obchodził w 2017 roku jubileusz 145-lecia pracy,
  • projekt „Mistrz zawodu w nowoczesnym warsztacie” dotyczy remontu 12 warsztatów oraz utworzenia 2 nowych pracowni,
  • z nowej infrastruktury będzie korzystać 88 uczniów. Wartość projektu to 3,8 miliona złotych,
  • ponad 400 sztuk sprzętu dydaktycznego trafiło do pracowni dla przyszłych masażystów,
  • utworzenie 21 nowych miejsc w przedszkolu dla dzieci z niepełnosprawnościami przewiduje kolejny projekt przygotowywany w Ośrodku Braille’a.

Czytaj też: Marszałkowskie inwestycje edukacyjne

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

7 stycznia 2019 r.

ostatnia aktualizacja: 8 stycznia 2019 r.

Uczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip KowalkowskiUczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip KowalkowskiUczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip KowalkowskiUczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip KowalkowskiUczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip KowalkowskiUczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip KowalkowskiUczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip KowalkowskiUczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip Kowalkowski Uczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip Kowalkowski Uczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip Kowalkowski Uczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń, fot. Filip Kowalkowski Uruchomione już pracownie do nauki zawodu prezentowaliśmy 8 stycznia przed przedstawicielami mediów, fot. Filip KowalkowskiUruchomione już pracownie do nauki zawodu prezentowaliśmy 8 stycznia przed przedstawicielami mediów, fot. Filip KowalkowskiW Ośrodku Braille’a działa też między innymi oddział przedszkolny oraz prowadzona jest terapia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, fot. Filip KowalkowskiUruchomione już pracownie do nauki zawodu prezentowaliśmy 8 stycznia przed przedstawicielami mediów, fot. Filip KowalkowskiW Ośrodku Braille’a działa też między innymi oddział przedszkolny oraz prowadzona jest terapia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, fot. Filip KowalkowskiUruchomione już pracownie do nauki zawodu prezentowaliśmy 8 stycznia przed przedstawicielami mediów, fot. Filip KowalkowskiW Ośrodku Braille’a działa też między innymi oddział przedszkolny oraz prowadzona jest terapia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, fot. Filip KowalkowskiW Ośrodku Braille’a działa też między innymi oddział przedszkolny oraz prowadzona jest terapia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, fot. Filip Kowalkowski