Aktualności

Zmodernizowana droga województwa 241 w Kcyni, fot. ZDW w Bydgoszczy
Zmodernizowana droga województwa 241 w Kcyni, fot. ZDW w Bydgoszczy

Nowe kcyńskie rondo – bezpieczeństwo i płynność ruchu

Najnowsza inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich rozwiąże problem ruchliwego, trudnego i potencjalnie kolizyjnego, skrzyżowania w Kcyni w powiecie nakielskim. Dzięki zaangażowaniu środków z budżetu województwa powstanie tu rondo łączące cztery ulice (Dworcową, Nową, Nakielską i 22 Stycznia). Przetarg już ogłoszono, roboty zostaną wykonane jesienią.

 

Przebudowa obecnego skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 241 (Nakło-Wągrowiec) i nr 247 (Szubin-Kcynia) będzie jednym z ważniejszych zadań inwestycyjnych zaplanowanych na ten rok. Jest ono realizowane  dzięki dobrej współpracy samorządu województwa oraz gminy. W ubiegłym roku zakończyło się kompletowanie niezbędnej dokumentacji projektowej i pozwoleń – za tę część zadania odpowiadała gmina. Teraz, dzięki środkom zagwarantowanym przede wszystkim przez Urząd Marszałkowski, ogłoszony został przetarg na wykonanie prac budowlanych. Zakończą się na przełomie listopada i grudnia.

 

Do tej pory na nietypowym skrzyżowaniu funkcjonowało trudne z reguły dla kierowców i potencjalnie kolizyjne tak zwane łamane pierwszeństwo. Ze względu na duże natężenia ruchu wjazd na ulicę Dworcową z innych wlotów był często utrudniony. Nowe rondo zdecydowanie ułatwi pokonywanie tego miejsca. Również pieszym będzie łatwiej – na  przejściach pasy ruchu rozdzielą wysepki. Wyspa centralna będzie miała średnicę 25 metrów. Przebudowane skrzyżowanie stanie się dobrym miejskim punktem orientacyjnym, a także jedną z wizytówek miasta.

 

Warto podkreślić, że w poprzednich latach wszystkie drogi wojewódzkie prowadzące do Kcyni zostały zmodernizowane w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na drodze wojewódzkiej nr 241 pod Kcynią zainstalowano też punkt ułatwiający namierzanie przeciążonych wielkich ciężarówek, które przyspieszają  degradację dróg.

 

Nowe rondo w liczbach

  • szacowany koszt: 2,7 mln zł
  • liczba wlotów: 5
  • średnica wyspy: 25 metrów

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 lipca 2016 r.