Aktualności

Inscenizacja bitwy pod Koronowem, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Inscenizacja bitwy pod Koronowem, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Konstelacje dobrych miejsc: bitwa pod Koronowem

Średniowieczny układ urbanistyczny Koronowa, cysterski zespół poklasztorny, „diabelski młyn”, najwyższy w Europie most kolejki wąskotorowej, synagoga, cmentarz żydowski, to świadectwa niezwykle bogatej historii tego miasta. Już w najbliższy weekend (23-24 lipca) odbędą się inscenizacja bitwy z Krzyżakami pod Koronowem na Polach Tuszyńskich oraz Jarmark Cysterski z rękodziełem ludowym. Te dwa wydarzenia ściągają co roku do Koronowa i okolic tłumy turystów. Drużyny rycerskie, ku uciesze gawiedzi, zawzięcie rywalizują o miano najlepszej. Łacińska msza w kolegiacie, podczas której prezbiterium i nawę główną wypełniają postacie w historycznych strojach, to wyjątkowe przeżycie zwłaszcza dla pasjonatów historii.

 

W sobotę (23 lipca) zaplanowano m.in.: zwiedzanie z przewodnikiem kościoła poklasztornego cystersów w Koronowie (zbiórka o godz. 10 przed wejściem do bazyliki). W Tuszynach pod Koronowem odbędą się turniej bojowy, występ Koronowskiej Komandorii Templariuszy, warsztaty rycerskie dla rekonstruktorów i publiczności, mecz piłki rycerskiej, turniej dam, nocne palenie wioski (najazd Krzyżaków na Byszewo), wieczór z muzyką.

 

W niedzielę (24 lipca) msza św. rycerska w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie (o godz. 11). Na Polach Tuszyńskich od 13.00 trwać będzie drugi dzień Jarmarku Cysterskiego. W programie oprócz inscenizacji bitwy z Krzyżakami pod Koronowem (godz. 15), pokaz sokolnika i występy rycerzy konnych.

 

Więcej na stronie kujawsko-pomorskie.travel.

 

Za tydzień zaprosimy do Lubostronia na Festiwal Muzyka w Świetle Księżyca.

 

Kampania ,,Konstelacje dobrych miejsc” – w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Poprowadzimy Was także w tajemnicze i urokliwe zakamarki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami. Połącz wybrane miejsca we własne niepowtarzalne szlaki, przemierzaj nieodkryte ścieżki i poznawaj z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę za najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj

 

Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lipca 2016

 

Inscenizacja bitwy pod Koronowem, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaInscenizacja bitwy pod Koronowem, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaInscenizacja bitwy pod Koronowem, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaInscenizacja bitwy pod Koronowem, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaInscenizacja Bitwy pod Koronowem, fot. Tymon MarkowskiJarmark Cysterski,  fot. Tymon Markowski