Aktualności

Uroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Nowe elfy na kujawsko-pomorskich torach

W piątek (16 marca) na dworcu Toruń Główny odbyło się uroczyste przekazanie czterech nowych kolejowych składów elektrycznych typu elf 2, które będą obsługiwać połączenia pasażerskie w naszym regionie. Tabor wyprodukowany w bydgoskich zakładach PESA zakupiła spółka Polregio – Przewozy Regionalne. W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

– To kolejne nowoczesne składy typu elf, które będą eksploatowane na trasach kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem – w poprzednich latach samorząd województwa zakupił już sześć tego typu pojazdów. Inwestując w tabor, modernizując infrastrukturę i wprowadzając atrakcyjne ceny biletów dla pasażerów działamy na rzecz upowszechniania kolei jako wygodnego, dostępnego i przyjaznego środowisku środka transportu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowe elfy od dziś będą kursować między innymi na trasach:

  • Toruń – Bydgoszcz,
  • Bydgoszcz – Smętowo,
  • Bydgoszcz – Inowrocław,
  • Toruń – Inowrocław,
  • Bydgoszcz – Piła – Toruń

 

Składy wyposażone są w 100 komfortowych miejsc siedzących, miejsca do przewożenia rowerów, klimatyzację oraz sieć Wi-Fi. Posiadają specjalne miejsce do podróżowania z małymi dziećmi, są też przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. Wyposażono je także w najnowsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa: są przygotowane na cztery scenariusze zderzeniowe, posiadają zabezpieczenia przed zderzeniami z tak zwanymi niskimi przeszkodami, system chroniący pieszych, a także system on-line PESA monitorujący stan pojazdu.

 

Zakup nowego taboru wynika z umowy podpisanej przez samorząd województwa ze spółką Przewozy Regionalne, która dotyczy obsługi połączeń pasażerskich w regionie. W naszym województwie jeździ jeszcze sześć 200-miejscowych elfów, który właścicielem jest samorząd województwa – pięć z nich zakupiliśmy w ramach projektu BiT-City. Urząd Marszałkowski przekazuje też Przewozom Regionalnym środki na modernizację i naprawy już eksploatowanych pojazdów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 marca 2018 r.

 

Uroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste przekazanie elfów do obsługi połączeń pasażerskich w regionie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl