Aktualności

Uroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Uroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

450 lat I LO w Toruniu

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurowało w piątek (16 marca) w Dworze Artusa oficjalne obchody jubileuszu 450-lecia szkoły. Podczas uroczystości marszałek Piotr Całbecki, który jest absolwentem toruńskiej placówki, odebrał medal „Za zasługi dla szkoły”. 

 

W programie  inauguracji znalazły się także: wręczenie nagród dla wyróżniających się uczniów, wykład dr Katarzyny Tomkowiak „Historia Gimnazjum Toruńskiego 1568-2018” i koncert Mariusza Lubomskiego.

 

– W czasie ponad czterech wieków istnienia ta niezwykła placówka wykształciła setki wybitnych talentów i osobowości – lekarzy, nauczycieli, ludzi sztuki, kultury i nauki, których dokonania sławią Toruń i województwo kujawsko-pomorskie w kraju i na świecie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Toruńskie liceum jest spadkobiercą 450-letniej tradycji szkoły powstałej z połączenia szkół parafialnych, mariackiej i świętojańskiej (do tej ostatniej uczęszczał pod koniec XV wieku Mikołaj Kopernik). Od 1928 roku szkoła nosi imię polskiego astronoma.

 

Liceum wykształciło setki wybitnych absolwentów – społeczników, ludzi nauki, kultury, gospodarki, polityki i sportu. Wśród nich znaleźli się między innymi Samuel Bogumił Linde, Stanisław Przybyszewski, Samuel Thomas Soemmering, Zbigniew Lengren oraz trzech rektorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: prof. Antoni Swinarski, prof. Stanisław Dembiński i prof. Stanosław Łęgowski.

 

Społeczność liceum liczy 700 uczniów, 50 nauczycieli i kilkanaście osób administracji i obsługi. Poza wysokim poziomem nauczania, szkoła zapewnia swoim uczniom możliwości rozwoju talentów i zainteresowań w ramach licznych przedsięwzięć edukacyjnych. W ostatnich latach młodzież uczestniczyła między innymi w projektach poszukiwania asteroid, badała zanieczyszczenia w polskich parkach narodowych, brała również udział w projekcie Comenius obejmującym m. in. wyjazdy studyjne na Sycylię, do Hiszpanii, Irlandii i Rumunii. Rozwijają też swoje pasje w szkolnym teatrze, redagują gazetkę, tworzą filmy i telewizję szkolną, grają i śpiewają w szkolnych zespołach muzycznych.

 

W 2015 roku liceum odebrało Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Medal dla I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu). Szkoła uczestniczyła także w organizacji obchodów „Roku Mikołaja Kopernika” ogłoszonego przez sejmik województwa w 2013 roku.

 

Z okazji 450-lecia szkoły w czwartek (15 marca) w CKK Jordanki odbył się specjalny koncert jubileuszowy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 marca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 marca 2018 r.

 

Uroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl