Aktualności

Dzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Dzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Nowoczesne budynki Straży Pożarnej

W sobotę (9 stycznia) w Łubiance (powiat toruński) odbył się dzień otwarty w nowym, zbudowanym dzięki wsparciu naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, strażackim centrum szkoleniowym, którego infrastruktura sportowa będzie dostępna także dla lokalnej społeczności. Finiszuje też budowa strażackiego obiektu w Żninie.

 

Centrum szkoleniowe w Łubiance to dwukondygnacyjny budynek z salami szkoleniowymi oraz zapleczem administracyjnym i socjalno-sypialnym oraz dwoma garażami dla wozów bojowych, a także nowoczesną infrastrukturą szkoleniową i sportową. Znajdują się tu między innymi wielofunkcyjne boisko, wieża do ćwiczeń praktycznych, ściana wspinaczkowa i bieżnia. Wartość wsparcia z naszego RPO wyniosła 8,6 mln złotych.

 

– Warto podkreślić, że jest to jedyny tego typu ośrodek w kraju, z którego korzystać będą także formacje Ochotniczej Straży Pożarnej. Ich wyszkolenie jest równie ważne, jak umiejętności strażaków zawodowych – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

 

Obecnie trwają odbiory techniczne i wyposażanie obiektu. Na zwiedzanie 9 stycznia (w godzinach 11-16) toruńska Komenda Wojewódzka PSP zaprosiła przede wszystkim mieszkańców gminy. Jeszcze w lutym zaplanowano tu zgrupowanie sportowców pożarników.

 

Żnińska inwestycja PSP to budowa nowej siedziby dla jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz komendy powiatowej. Tu roboty budowlane powinny się zakończyć w połowie stycznia. W dwukondygnacyjnym budynku znajdą się boksy garażowe, pomieszczenia dla załogi (szatnia, sypialnie, pomieszczenia sanitarne i kuchenne) i magazyny, a także sala szkoleniowa i segment administracyjny. Umiejscowione na dachu budynku lądowisko dla śmigłowców ratowniczych, przystosowane także do nocnych lądowań, umożliwi transport rannych i poszkodowanych wprost z miejsca wypadku do pobliskiego szpitala. Załoga będzie miała do dyspozycji urządzenia do uprawiania sportów pożarniczych (wspinalnia, ścianka wspinaczkowa). Wysokość wsparcia RPO to blisko 13 milionów złotych.

 

29 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja poświęcona obu inwestycjom, której uczestnicy wizytowali ośrodek w Łubiance.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 grudnia 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2016 r.

 

Strażackie centrum szkoleniowe w Łubiance, fot. Andrzej GoińskiStrażackie centrum szkoleniowe w Łubiance, fot. Andrzej GoińskiStrażackie centrum szkoleniowe w Łubiance, fot. Andrzej GoińskiStrażackie centrum szkoleniowe w Łubiance, fot. Andrzej GoińskiStrażackie centrum szkoleniowe w Łubiance, fot. Andrzej Goiński

 

Komenda PSP w Żninie, fot. PSP ŻninKomenda PSP w Żninie, fot. PSP Żnin

 

Dzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plDzień otwarty w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl