Aktualności

Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowatorska terapia najtrudniejszych nowotworów wkrótce w marszałkowskim Centrum Onkologii

W kujawsko-pomorskim Centrum Onkologii (CO) w Bydgoszczy powstanie funkcjonujące w oparciu o najnowocześniejszą obecnie na świecie amerykańską technologię Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych. To szansa dla chorych cierpiących na szczególnie trudne postaci nowotworów, w tym nowotwory mózgu. 16 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim podpisano list intencyjny w tej sprawie.

 

Nowatorska, nowa w polskich warunkach terapia borowo-neutronowa (BNCT – Boron Neutron Capture Therapy) jest rodzajem radioterapii (rozwinięciem terapii protonowej), której przewaga nad innymi technikami polega na znacznym ograniczeniu negatywnych skutków w tkankach zdrowych. Ujmując rzecz w skrócie można stwierdzić, że chodzi o wybiórcze niszczenie komórek rakowych z jednoczesnym oszczędzeniem zdrowej tkanki. Podawany specjalną techniką bor trafia wyłącznie do zmienionych chorobowo komórek, a wychwytywanie przez jego cząsteczki promieniowania neutronowego (obojętnego dla ludzkiego organizmu) skutkuje wytworzeniem ultrakrótkiej wiązki promieniowania jonizującego, niszczącego wyłącznie komórki nowotworowe. Dostarczycielem technologii jest amerykańska firma TAE Life Sciences, która jest światowym liderem w tej dziedzinie.

 

– Jesteśmy drugim ośrodkiem w Europie, który ma szanse na uruchomienie tej nowatorskiej metody leczenia. Dla wielu chorych jest to szansa na skuteczne leczenie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

– Jest to niezwykle ważna, nowoczesna i bezpieczna terapia, funkcjonująca już w Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych, wkrótce zostanie wprowadzona również we Włoszech. Udział Centrum Onkologii w tym projekcie to duży kredyt zaufania dla regionu. Co ważne, udział w projekcie wzmocni nasz potencjał naukowy – mówił podczas uroczystości podpisania umowy dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski.

 

Przyszłe Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych będzie ośrodkiem badawczym i terapeutycznym prowadzącym z najwyższą starannością badania kliniczne, CO dołączy do elitarnej światowej sieci ośrodków stosujących tego rodzaju terapię. Początkowo będzie ona stosowana w leczeniu najtrudniejszych złośliwych nowotworów mózgu, głowy i szyi, a później także innych nowotworów. Budowa obiektu mieszczącego ośrodek powinna się zakończyć w 2025 roku, rozpoczęcie pierwszych badań klinicznych planowane jest na wiosnę 2026.

 

Podpisy pod listem intencyjnym w sprawie stworzenie Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych złożyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, reprezentujący TAE Life Sciences dyrektor Robert Hill, dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski i wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. Jana Czochralskiego Michał Korolko. Rolą tej ostatniej instytucji będzie m.in. opracowanie preparatu kontrastującego do terapii borowo-neutronowej.

 

Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy jest nowoczesnym i stale modernizowanym szpitalem (jedną z najlepszych tego typu placówek w kraju) prowadzonym przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Nasz samorząd województwa jest też organem prowadzącym innych podmiotów ochrony zdrowia: Sanatorium Uzdrowiskowego w Inowrocławiu, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we Włocławku, Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 czerwca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2023 r.

 

Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Podpisanie umów na sprzęt medyczny dla Centrum Onkologii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP