Aktualności

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj Kuras
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj Kuras

Nowa siedziba Straży Pożarnej w Żninie

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z uroczystym otwarciem nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się w sobotę (21 maja) w Żninie. Centrum ratownicze powstało dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 
Siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z nowoczesną jednostką ratowniczo-gaśniczą powstała od podstaw przy ulicy Dąbrowskiego. W dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej 2,8 tysiąca metrów kwadratowych mieszczą się boksy garażowe na 12 samochodów, pomieszczenia dla załogi (szatnia, sypialnie oraz pomieszczenia sanitarne i kuchenne), a także sala szkoleniowa oraz część administracyjna. Jest także zaplecze do ćwiczeń, między innymi wspinaczkowych. Na dachu umiejscowione zostało lądowisko dla śmigłowców ratowniczych, z którego można przetransportować pacjentów do pobliskiego szpitala. Wysokość wsparcia na realizację inwestycji to prawie 13 milionów złotych.
 
Po oficjalnym otwarciu nowej strażackiej siedziby w Żninie, połączonym z Wojewódzkimi Obchodami Dnia Strażaka, odbył się rodzinny piknik strażacki nad Jeziorem Małym Żnińskim z licznymi atrakcjami.
 
Urząd Marszałkowski systematycznie wspiera działania kujawsko-pomorskich strażaków. Dofinansowanie z naszego RPO trafiło także na budowę centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (WIĘCEJ). W 2015 roku zakończyła się również współfinansowana z RPO termomodernizacja 10 strażackich budynków na terenie siedmiu miejskich i powiatowych komend: w Chełmnie, Grudziądzu, Lipnie, Mogilnie, Sępólnie Krajeńskim, Tucholi i Włocławku (WIĘCEJ).
 
Z marszałkowskiego wsparcia na zakup specjalistycznego sprzętu korzystają też strażacy ochotnicy. W ubiegłym roku kilkadziesiąt jednostek w całym regionie otrzymało aparaty do ochrony dróg oddechowych, motopompy, drabiny, łodzie, agregaty oraz inny sprzęt służący do ratowania życia, zdrowia i mienia (WIĘCEJ). Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnej puli środków dla strażaków, w ramach RPO na lata 2014-2020. Za pośrednictwem regionalnej struktury Związku Ochotniczych Straży Pożarnych przekażemy formacjom ochotniczej straży pożarnej w całym województwie 1,6 mln euro (blisko 7 mln złotych).
 
Czytaj też:

 
 
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
 
20 maja 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2016 r.

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj KurasKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. Mikołaj Kuras

 

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. KW PSP w ToruniuUroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. KW PSP w ToruniuUroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. KW PSP w ToruniuUroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, fot. KW PSP w Toruniu