Aktualności

Uroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Uroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Nową drogą z Lipna do Suradowa

Wkrótce ruszy modernizacja kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa. Gruntownie przebudowany zostanie jedenastokilometrowy odcinek pomiędzy Lipnem i Suradowem (powiat lipnowski). W środę (12 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą prac budowlanych.

 

To następna  ważna inwestycja na drodze z Lipna w kierunku Płocka. Wcześniej zmodernizowaliśmy odcinek pomiędzy Jasieniem i granicą województwa. Teraz przygotowujemy się do przebudowy odcinka między Lipnem i Suradowem, natomiast ostatnim, trzecim etapem będzie rozbudowa trasy pomiędzy Suradowem i Jasieniem. Droga zostanie przebudowana w oparciu o najlepsze standardy zakładające poprawę bezpieczeństwa i jakość podróżowania – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

 

Trasa między Lipnem i granicą województwa komunikuje gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową nr 10. Po przebudowie będzie to również wygodne i bezpieczne połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem (z wykorzystaniem  wspomnianej drogi krajowej nr 10).

 

W ramach inwestycji jezdnia jedenastokilometrowego odcinka trasy zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Przy drodze powstaną utwardzone pobocza. Zaplanowano budowę nowych i przebudowę istniejących zatok autobusowych. Znajdujące się na tym odcinku przejścia dla pieszych zostaną oświetlone. Drogowcy poprawią też geometrię ważnych skrzyżowań, wyremontują i przebudują przepusty. Na całej trasie pojawi się nowe oznakowanie pionowe i poziome. Dzięki współpracy samorządu województwa z miastem oraz gminą Lipno przy drodze powstanie ciąg pieszo-rowerowy.

 

Wyłoniona w przetargu firma Transpol Lider z Łojewa (powiat inowrocławski) wykona zadanie za kwotę 50,3 miliona złotych i obejmie prace siedmioletnią gwarancją. Inwestycja finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Zakończenie prac planowane jest na rok 2022.

 

W uroczystości udział wzięli marszałek Piotra Całbeckiego, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski i prezes zarządu Transpol Lider Zenon Poliński.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat droga wojewódzka nr 559 została zmodernizowana na mierzącym 5 kilometrów odcinku z Jasienia do granicy województwa. W ramach zadania powstała ścieżka rowerowa, a w Kamieniu Kotowym wybudowano bezpieczne rondo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 541. Przy trasie wybudowano miejsce do kontroli i ważenia pojazdów. Wartość inwestycji to 20 milionów złotych. Więcej.

 

Po modernizacji odcinka pomiędzy Lipnem i Suradowem drogowcy przystąpią do trzeciego etapu prac, czyli przebudowy trasy łączącej Suradowo z Jasieniem. Inwestycja kosztować będzie 23,7 miliona złotych. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana jesienią.

 

II etap modernizacji drogi wojewódzkiej nr 559 w liczbach:

  • Koszt zadania – 50,3 miliona złotych
  • długość drogi – 11 kilometrów
  • gwarancja – 7 lat.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

12 sierpnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2020 r.

 

Uroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP