Aktualności

Niedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Niedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

„Nocny patrol” w toruńskiej i bydgoskiej interpretacji

W niedzielny wieczór w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zabrzmiały piosenki zespołu Manaam z płyty ,,Nocny Patrol”. Widowisko muzyczne było odwzorowaniem wartości i emocji, które towarzyszyły społeczeństwu podczas chwili, która całkowicie zmieniła Polskę w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. W piątek (17 grudnia) także bydgoska publiczność ma szansę na wysłuchanie tych legendarnych piosenek. Zapis z koncertu w CKK Jordanki jest dostępny dla wszystkich w serwisie YouTube.

,,Nocny patrol” to widowisko czerpiące muzycznie i literacko z albumu grupy Maanam z 1983 roku. Opowiada o czasie, który miał być końcem Solidarności, a w rezultacie okazał się początkiem końca komuny i zwycięstwem tych, którzy poświęcili zdrowie, a czasem i życie dla walki o wolną Polskę. Historie ludzi ówczesnej opozycji z Kujaw i Pomorza zostały przytoczone podczas koncertu w nowoczesnej aranżacji. Ciekawe interpretacje solistów i widowiskowa choreografia stanowi współczesne spojrzenie na stan wojenny. Pod kierownictwem Piotra Becińskiego wystąpili m.in. Renata Przemyk, Olga Szomańska, Alicja Szemplińska, Maciej Balcar, Janusz Radek i Piotr Furman. Występ poprzedziła część oficjalna, podczas której wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau wręczył odznaczenia państwowe, a marszałek Piotr Całbecki medale Unitas Durat.

– A jednak przyszedł wiatr, co rozgonił ciemne, skłębione zasłony. Dziękujemy za Polskę, dziękuję za odwagę wszystkim ludziom wolności, ludziom Solidarności, a także ludziom kultury – mówił w trakcie wydarzenia marszałek Piotr Całbecki.

Koncert był jednym z wielu wydarzeń zorganizowanych z okazji obchodów czterdziestej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Zapis z wideo z koncertu w CKK Jordanki dostępny jest w serwisie YouTube.

W innej, równie interesującej aranżacji Adama Lemańczyka ,,Nocny patrol” zabrzmi także w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Zagra Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis. W piątek o godzinie 19 zaśpiewają: Małgorzata Ostrowska – była wokalistka zespołu „Lombard”, Edyta Krzemień – aktorka teatralno-musicalowa i dubbingowa oraz Mateusz Ziółko – pianista, autor muzyki i tekstów. Za warstwę wizualną odpowiadają Sławomir Witkowski i Jacek Kabziński. Bilety wciąż są dostępne. Szczegóły na stronie Filharmonii Pomorskiej.

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy to instytucja kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wszystkie jednostki organizacyjne

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 grudnia 2021 r.

Niedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNiedzielny koncert ,,Nocny patrol” w CKK Jordanki w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl