Aktualności

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj Kuras
Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj Kuras

Noc Muzeów 2017

W marszałkowskich jednostkach kultury odbyła się w sobotę (20 maja) tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Muzeów. Bezpłatne atrakcje przygotowały Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, toruńska Galeria Sztuki „Wozownia” oraz współprowadzone przez samorząd województwa Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

 

Noc w Muzeach to ogólnoeuropejska akcja organizowana w 47 państwach, powiązana z obchodami Międzynarodowego Dnia Muzeów (18 maja). Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Muzea i Kontrowersje. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeach.”  

 

Infografika Urzędu Statystycznego Bydgoszczy przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Toruńskie Muzeum Etnograficzne zaprosiło na zwiedzanie Parku Etnograficznego oraz wystawy „Tajemnice codzienności…” Muzealnicy przygotowali specjalny program pod hasłem  „Śmiechy spod strzechy”. Na gości skansenu czekały zabawne niespodzianki. W programie znalazły się pokazy mody w zagrodzie kujawskiej i możliwość przebrania się w różne detale garderoby. W karczmie, w którą wyjątkowo na tę noc zamieniła się chata z Borów Tucholskich, nie zabrakło okazji do wspólnego śpiewania, tańców i swawoli, zażywania tabaki czy gry w kości z karczmarką. Zmęczeni mogli odpocząć w chałupie na specjalnie przygotowanych posłaniach z niespodziankami. Warto też było odwiedzić stary młyn, który ożywiły w tę noc baśniowe postaci i ich diabelskie sprawki.

 

W realizację programu w Parku Etnograficznym włączyła się także studencka grupa improwizacyjna „Improznawcy” działająca przy Wydziale Filologicznym UMK, której członkowie – na co dzień studenci kulturoznawstwa – animowali publiczność zapraszając do odgrywania różnych scenek sytuacyjnych. Rozśmieszała też Fundacja „Dr Clown” Oddział Toruński, której członkowie na co dzień zajmują się terapią śmiechem m.in. niosąc radość małym pacjentom w szpitalach. Kostiumy pracownikom Muzeum, którzy tego dnia wystąpili w specjalnych strojach, użyczył Teatr im. Wilama Horzycy.

 

Z kolei na wystawie Tajemnice codzienności… w Arsenale odwiedzających przywitały m.in. wyjątkowe, szczególnie atrakcyjne „eksponatki” czyli rzeźbione „lale” Bogdana Ziętka – nieprofesjonalnego artysty z Brzeźnicy w woj. dolnośląskim. Wielu z gości zainteresowały też satyryczne rysunki z muzealnego archiwum autorstwa Zdzisława „Zbyszka” Zgieruna – wieloletniego pracownika, konserwatora muzealnego. Można też było wziąć udział w quizie dla miłośników filmu „Sami swoi” oraz obejrzeć zabawne zdjęcia z poprzednich Nocy Muzeów w „Etnografiku”.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

We włocławskiej placówce można było bezpłatnie obejrzeć ekspozycje prezentowane w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 i w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.

 

W Muzeum Etnograficznym niepowtarzalną okazją była możliwość zwiedzenia wystawy „Miasto – Ludzie – Rzeka. Przemiany na Wiśle we Włocławku w XIX–XX wieku” zorganizowanej z okazji Roku Wisły, ukazującej wydarzenia wiślane od momentu wybudowania bulwarów w 1846 r., do ukończenia stopnia wodnego na Wiśle w 1970 r. Liczne fotografie, grafiki, mapy oraz przedmioty wydobyte w ciągu ostatnich lat z Wisły są świadectwem jej wielkiej roli w rozwoju miasta. Zwiedzanie ekspozycji połączone zostało z niespodziankami – grami i konkursami dla dzieci i dorosłych, projekcją filmu „Zatopione wsie” zrealizowanego przez Fundację Ari Ari. Ponadto Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska z regionalnymi potrawami (również z ryb).

 

W Zbiorach Sztuki, tuż po otwarciu nowej ekspozycji czasowej „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu” można było podziwiać różnorodne wyroby użytkowe z kamionki powstałe w wytwórniach bolesławieckich od XVI po początek XXI wieku. Na podstawie prezentowanych na wystawie kilkuset różnorodnych naczyń da się prześledzić historię rozwoju znanej dziś w całym świecie ceramiki z Bolesławca. Dodatkową atrakcją towarzyszącą zwiedzaniu były konkursy dla dorosłych, warsztaty plastyczne dla dzieci pt. „Zaczarowana filiżanka” oraz pokaz filmu o historii zakładów produkujących ceramikę bolesławiecką.

 

Po obu wystawach oprowadzali ich autorzy. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody. .

 

Galeria Sztuki „Wozownia”

Noc Muzeów w Wozowni była ostatnią szansą na spotkanie z pracami Ewy Kuryluk, w znacznej części nigdy wcześniej nie pokazywanymi w Polsce. Zarówno wystawę „Człekopejzaż”, jak i dwie pozostałe ekspozycje – Sarah Zacharek „Re:Discovery” oraz Izabeli Żółcińskiej „Skóra. Obiekty, teksty” – było można zobaczyć w towarzystwie przewodnika. W galeryjnym sklepiku po promocyjnych cenach dostępne były publikacje związane z twórczością Ewy Kuryluk. Dla najmłodszych przygotowano szereg aktywności plastycznych, a nieco starsi mogli „zapolować” na plakaty rozdawane w ramach wietrzenia magazynów Wozowni.

 

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Wśród atrakcji CSW znalazły się bezpłatne zwiedzanie wystaw z oprowadzeniem (wystawy towarzyszące 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster oraz Foty pstrykam stopą i dorabiam filozofię! / Artur Krajewski, Tu jesteśmy. Wybrane prace z kolekcji Krzysztofa Musiała, Natalia LL. Sum ergo sum).

 

Odbył się także wykład Radosława Gajdy „Skąd się wzięły bloki” w ramach cyklu „Miasto jako dzieło sztuki”. Bloki są czymś tak powszechnym, że właściwie przestaliśmy na nie zwracać uwagę. Ale przecież ludzkość nie od zawsze mieszkała w blokach! Jakie idee i doświadczenia stoją za powstaniem koncepcji bloku mieszkalnego? Dokąd zmierza jego ewolucja? Wykład Radosława Gajdy wzbogacony o liczne klipy wideo odpowiedział na te i na inne pytania, po których zaprosiliśmy do wspólnej dyskusji!

 

Kino Centrum zaprosiło na seanse etiud Romana Polańskiego z muzyką na żywo: Uśmiech zębiczny” (1957), „Rozbijemy zabawę…” (1957), „Morderstwo” (1957), „Lampa” (1959), „Dwaj ludzie z szafą” (1958) / „Gdy spadają anioły” (1959).

 

W programie znalazły się także Noc Rabatów w Księgarni Sztuki, a w recepcji dostępny był też przewodnik edukacyjny dla rodzin obfitujący w ciekawostki o sztuce, kolekcji CSW, aktualnych wystawach, a przede wszystkim oferujący doskonałą zabawę dla starszych, młodszych i najmłodszych

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

(na podst. materiałów organizatorów)

 

17 maja 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2017 r.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj KurasMuzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”, fot. Mikołaj Kuras