Aktualności

Z marszałkowskiego wsparcia na zakup ekwipunku od lat korzystają strażacy ochotnicy, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Z marszałkowskiego wsparcia na zakup ekwipunku od lat korzystają strażacy ochotnicy, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Nie żałujemy pieniędzy na bezpieczeństwo

Jeszcze w tym roku na wyposażenie jednostek ochotniczej straży pożarnej w regionie trafi 13 wozów bojowych, zakupionych dzięki środkom z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Marszałkowskie wsparcie dla strażackich formacji, to także pomoc w budowie i modernizacji terenowych siedzib, zakupie ekwipunku i organizacji szkoleń.

 

Odpowiednie wyposażenie to podstawa sprawności i skuteczności służb ratowniczych. Strażakom zawodowcom oraz druhom z formacji ochotniczych służy od niedawna nowoczesne centrum szkoleniowe w Łubiance, zbudowane dzięki wsparciu z naszego RPO (WIĘCEJ). Inne współfinansowane w ten sposób strażackie inwestycje ostatnich lat to także budowa jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Żninie (WIĘCEJ) oraz termomodernizacja budynków na terenie siedmiu miejskich i powiatowych komend PSP: w Chełmnie, Grudziądzu, Lipnie, Mogilnie, Sępólnie Krajeńskim, Tucholi i we Włocławku (WIĘCEJ).

 

Samorząd województwa w szerokim zakresie pomaga także w zakupach wyposażenia dla strażaków ochotników, którzy zwykle jako pierwsi podejmują interwencje na terenach pozamiejskch. W ostatnich latach blisko 7 milionów złotych dofinansowania z RPO trafiło na zakup narządzi hydraulicznych, motopomp, agregatów, aparatów do ochrony dróg oddechowych, drabin, łodzi oraz innego sprzętu służącego do ratowania życia, zdrowia i mienia (WIĘCEJ). Najnowsze wsparcie to 7 milionów złotych na zakup 13 ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, które trafią na wyposażenie jednostek OSP jeszcze w tym roku (WIĘCEJ).

 

Warunek skuteczności służb ratowniczych to także odpowiedni poziom wyszkolenia osób, które dbają o nasze bezpieczeństwo. W ostatnich latach kujawsko-pomorscy strażacy – zarówno z państwowej straży pożarnej oraz formacji ochotniczych – uczestniczyli w specjalistycznych kursach dla płetwonurków, kierowców, dyspozytorów, steromotorzystów oraz instruktorów. W poprzednim rozdaniu unijnych środków w tego rodzaju projektach szkoleniowych uczestniczył średnio co drugi strażak z regionu.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 maja 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2017 r.