Aktualności

Prezydent Andrzej Duda podczas manewrów wojskowych NATO Anakonda-16 w Chełmnie, fot. Daniel Pach
Prezydent Andrzej Duda podczas manewrów wojskowych NATO Anakonda-16 w Chełmnie, fot. Daniel Pach

Manewry NATO w Chełmnie

Prezydent Andrzeja Duda uczestniczył 13 czerwca w kolejnej odsłonie manewrów wojskowych NATO Anakonda-16, która odbyła się pod Chełmnem. Teren ćwiczeń w okolicy tymczasowej przeprawy przez Wisłę został także otwarty dla mieszkańców.

 

W ramach akcji Anakonda 16 przewidziano ćwiczenia na poligonach w całej Polsce, a także w Niemczech. W sumie między 7 a 17 czerwca w manewrach weźmie udział 31 tysięcy żołnierzy. Zaangażowane zasoby to 3 tysiące różnego rodzaju pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów marynarki wojennej. Areną ćwiczeń w naszym regionie są Toruń oraz Chełmno.

 

W ubiegłym tygodniu w okolicach Torunia zrealizowana została pierwsza część szkolenia spadochroniarzy. 7 czerwca na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z ponad 30 samolotów desantowali się spadochroniarze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski. Dzień później zajęli most drogowy gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, przez który przeprawiła się na pancerna kolumna amerykańskiego 2 Regimentu Kawalerii Strykerów.

 

Także w ubiegłym tygodniu (8 czerwca) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 245  w Chełmnie żołnierze wielonarodowego batalionu inżynieryjnego zbudowali tymczasowy most pontonowy. Pokonało go 300  pojazdów wojskowych.

 

W poniedziałek (13 czerwca) realizację zadań szkoleniowych w powiecie chełmińskim obserwował prezydent Andrzej Duda, który wcześniej odwiedził także teren ćwiczeń na poligonie w Drawsku Pomorskim. Także w poniedziałek teren ćwiczeń w okolicy Chełmna został otwarty dla mieszkańców, którzy zobaczyli statyczny i dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego, a także przelot amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache nad miejscem przeprawy.

 

Czytaj też: NATO ćwiczy w regionie

 

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 czerwca 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2016 r.

 

Prezydent Andrzej Duda podczas manewrów wojskowych NATO Anakonda-16 w Chełmnie, fot. Daniel PachManewry wojskowe NATO Anakonda-16 w Chełmnie, fot. Daniel PachPrezydent Andrzej Duda podczas manewrów wojskowych NATO Anakonda-16 w Chełmnie, fot. Daniel PachManewry wojskowe NATO Anakonda-16 w Chełmnie, fot. Daniel PachPrezydent Andrzej Duda podczas manewrów wojskowych NATO Anakonda-16 w Chełmnie, fot. Daniel Pach