Nasze Święta

Warsztaty, Fot. Witold Broda/freepress.pl
Fot. Witold Broda/freepress.pl

Adwentowo w muzeach w Toruniu i Włocławku

Kiermasz i warsztaty bożonarodzeniowe to propozycje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Muzeum Etnograficznego w Toruniu na dwa grudniowe przedświąteczne weekendy. Podczas spotkań będzie można nabyć ręcznie wykonywane ozdoby, a także samemu wykonać świąteczne upominki.

 

Warsztaty ”Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę” to propozycja Muzeum Etnograficznego w Toruniu na najbliższą sobotę (5 grudnia). Uczestnicy będą wykonywać tradycyjne jeżyki i ptaki z kolorowej bibuły, łańcuchy ze słomy, wisiorki, pawie oczka, koszyki z glansowanego papieru, a także ozdoby z białego opłatka i dekoracji z pszczelej węzy.

 

W niedzielę (6 grudnia) w muzeum we Włocławku odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy. Na stoiskach przygotowanych przez ponad 50 wystawców pojawią się bombki, łańcuchy, aniołki, gwiazdki, mikołaje, kartki świąteczne, stroiki i choinki, obrusy, serwety, bieżniki, rzeźby, świeczniki, wyroby garncarskie, deski kuchenne, torby, biżuteria, kosmetyki, zabawki, itp. Na kramach z przysmakami robionymi według tradycyjnych receptur znajdą się między innymi pierniczki, pierniki, ciasta drożdżowe, makowce, serniki, konfitury, przetwory warzywne, miody, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, wędliny, oleje tłoczone na zimno.

 

Podczas kiermaszu zostanie także udostępniona wystawa tradycyjnych ozdób świątecznych we wnętrzu izby kujawskiej, która będzie czynna przez cały okres świąteczny.  Dodatkową atrakcją będzie możliwość zakupienia bombki z dedykacją malowaną na miejscu oraz publikacji i nowych gadżetów muzealnych. Kiermasz odbędzie się w godzinach 10-15.

 

Tydzień później (13 grudnia) muzeum zaprasza na bożonarodzeniowe warsztaty rodzinne. Spotkanie będzie okazją do poznania w jaki sposób dawniej przyozdabiano na święta wnętrza izb kujawskich oraz wykonania kilku ozdób z papieru, słomy i bibuły. Więcej informacji na stronie muzeum.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Muzeum Etnograficzne im Marii Znamierowskiej-Prüfferowej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 grudnia 2015 r.