Nasze Święta

Przedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras
Przedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras

W przedświątecznym nastroju: wystawa rękodzieła

Coraz bliżej do Bożego Narodzenia. We wtorek (1 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim odbył się przedświąteczny kiermasz rękodzieła osób niepełnosprawnych, a dziś (4 grudnia) przed gmachem urzędu rozpoczął się montaż świątecznego drzewka, które marszałek Piotr Całbecki wybrał w podtoruńskim Leśnictwie Raciniewo.

 

Prezentowane i sprzedawane w budynkach Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu wyjątkowe ozdoby świąteczne przygotowały osoby niepełnosprawne podczas zajęć warsztatów terapii zajęciowej, w domach pomocy i samopomocy społecznej, ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zakładach aktywności zawodowej. – Nasze wystawy od lat promują twórczość osób niepełnosprawnych. Dokonując zakupów podczas kiermaszu nie tylko pięknie udekorujemy dom, ale także wspieramy ich rehabilitację – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

To już 18. edycja połączonej z kiermaszem wystawy rękodzieła artystycznego osób niepełnosprawnych „My też potrafimy”, podczas której można było obejrzeć i kupić kartki świąteczne, bombki, stroiki, drzewka, figurki i wiele innych ozdób. W ich przygotowaniu uczestniczyło w sumie ponad 150 osób niepełnosprawnych i ich opiekunów z 39 placówek z całego regionu (lista placówek). Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rehabilitację osób niepełnosprawnych.

 

Świąteczna choinka, która jak co roku stanie na skwerze przed gmachem głównym Urzędu Marszałkowskiego, jest świerkiem pospolitym (Picea abies), ma ponad 40 lat, mierzy 19 metrów wysokości i ma 45 centymetrów średnicy w odziomku, czyli miejscu cięcia. Jest to nasze najbardziej jak dotąd okazałe bożonarodzeniowe drzewko – rosło bowiem w sąsiedztwie młodników, w związku z czym jest ugałęzione od samej ziemi i ma piękny, symetryczny pokrój. Jego wycięcie nie zaszkodzi przyrodzie, podtoruńskie zasoby leśne należące do toruńskiej regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych szczycą się certyfikatami zrównoważonej gospodarki leśnej. Marszałek Całbecki wizytował Leśnictwo Raciniewo 1 grudnia w towarzystwie dyrektora RDLP Janusza Kaczmarka, nadleśniczego Roberta Paciorka i leśniczego Sylwestra Nowaka.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 listopada 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 grudnia 2015 r.

 

Przedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasPrzedświąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasMarszałek Piotr Całbecki wizytuje Leśnictwo Raciniewo w towarzystwie dyrektora RDLP Janusza Kaczmarka, nadleśniczego Roberta Paciorka i leśniczego Sylwestra Nowaka

Więcej zdjęć w galerii