Aktualności

Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, fot. archiwum MZKiD
Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, fot. archiwum MZKiD

Nasze święta (galeria foto)

W tym roku wspominamy uroczystości Świąt Wielkiej Nocy oraz przygotowania do nich. Zapraszamy do przeglądu fotografii i filmów.

 

Niedziela Palmowa w Strzelnie, kiermasz oraz warsztaty dla dzieci, tradycje wielkanocne w kujawsko-pomorskich etnomuzeach, misterium Męki Pańskiej w Grębocinie – zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

 

Drugi odcinek z cyklu „Wielkanoc na Kujawach”, przygotowany przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.  O tym jak dawniej na Kujawach przygotowywano jajka do święconki opowie Beata Wąsik. Ponadto dowiecie się czym była „taradajka”, jak przy pomocy „świni” wygnać złe moce, co chroni przed krostami i za co wleczono śledzia po ziemi.

 

Skąd w wielkanocnej palmie wzięły się wierzbowe gałązki, dlaczego zdobimy jajka i oblewamy się wodą? W filmie Wielkanoc – święto życia” muzealnicy z Muzeum Etnograficznego w Toruniu opowiadają o znaczeniu najpopularniejszych świątecznych tradycji.

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu „Wielkanocne zwyczaje na Kujawach i Pomorzu”

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 kwietnia 2021 r.

 

Niedziela Palmowa w Strzelnie, fot. Daniel PachNiedziela Palmowa w Strzelnie, fot. Daniel PachNiedziela Palmowa w Strzelnie, fot. Daniel PachPolska Wielkanoc w toruńskim Etnozuzeum, fot.Andrzej GoinskiPolska Wielkanoc w toruńskim Etnozuzeum, fot.Andrzej GoinskiPolska Wielkanoc w toruńskim Etnozuzeum, fot.Andrzej GoinskiŚwiąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, fot. archiwum MZKiDKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, fot. archiwum MZKiDKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, fot. archiwum MZKiDŚwiąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiąteczny kiermasz w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWarsztaty plastyczne w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński UMWKPWarsztaty plastyczne w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński UMWKPWarsztaty plastyczne w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński UMWKPWarsztaty plastyczne w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński UMWKPMisterium Męki Pańskiej, Grębocin,  fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMisterium Męki Pańskiej, Grębocin,  fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMisterium Męki Pańskiej, Grębocin,  fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP