Aktualności

Franciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinę
Franciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinę

Medale dla seniorek w powiecie inowrocławskim i Bydgoszczy

Do grona rówieśników Niepodległej w naszym regionie dołączyły kolejne seniorki. Medal marszałka otrzymała miłośniczka dawnej muzyki polskiej Kunegunda Witkowska z Inowrocławia i Franciszka Wiatrowska, mieszkanka Kołodziejewa (powiat inowrocławski) słynąca z doskonałych wytworów mięsnych. Medalem uhonorowano także bydgoszczankę Gertrudę Sitarek, która lubi spędzać wolny czas w otoczeniu roślin. Wszystkim paniom serdecznie gratulujemy!

 

 W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom naszego regionu, którzy ukończyli sto lat.

 

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Kunegunda Witkowska przyszła na świat 8 marca 1921 roku w Niszczewicach (powiat inowrocławski). W młodości przeniosła się do Inowrocławia, gdzie do dziś mieszka. Nestorka jest opiekuńczą i życzliwą osobą, która zawsze stawiała dobro innych na pierwszym miejscu. Nawet w czasie okupacji nie odmawiała pomocy potrzebującym. Przez lata pracę w handlu i kierowanie sklepem łączyła z troską o dom oraz wychowywaniem dzieci.

 

Kołodziejewo w powiecie inowrocławskim to miejsce, w którym mieszka Franciszka Wiatrowska. Stulatka swój jubileusz świętowała 24 marca. Pochodzi z Małopolski – skąd, gdy była dzieckiem, jej rodzina przeniosła się do naszego regionu. Słynęła z doskonałych wytworów mięsnych, które gościły nie tylko na rodzinnym stole, ale też w domach mieszkańców Kołodziejewa i okolic. W wolnych chwilach zajmowała się ogrodem, który był wielokrotnie nagradzany w lokalnych konkursach.

 

W środę (31 marca) do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat dołączyła także Gertruda Sitarek. Nestorka przyszła na świat 16 sierpnia 1919 roku w Niemczech, skąd gdy miała kilka miesięcy jej rodzice przeprowadzili się do Bydgoszczy, miasta, w którym się wychowała i w którym mieszka do dziś. Od młodości lubi śpiewać, a najwięcej przyjemności sprawiała jej zawsze praca na świeżym powietrzu i pielęgnacja ogrodu.

 

Pamięć o seniorach, którzy dożywają tak dostojnego wieku, jest dla nas szczególnie ważna. O najstarszych mieszkańcach województwa pamiętamy przez cały rok, przekazując im życzenia z okazji urodzin i świąteczne podarunki. Marszałkowskim medalem uhonorowaliśmy dotąd 174 osób, których biogramy znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady dostarczania medali, które wręczamy przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 kwietnia 2021 r.

 

Kunegunda Witkowska, fot. nadesłane przez rodzinęKunegunda Witkowska, fot. nadesłane przez rodzinęKunegunda Witkowska, fot. nadesłane przez rodzinęFranciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinęFranciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinęFranciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinęGertruda Sitarek, fot. nadesłane przez rodzinęGertruda Sitarek, fot. nadesłane przez rodzinęGertruda Sitarek, fot. nadesłane przez rodzinę