Aktualności

Fot. Daniel Pach dla UMWKP
Fot. Daniel Pach dla UMWKP

Nasze cmentarze

W Kujawsko-Pomorskiem mamy ponad tysiąc cmentarzy o łącznej powierzchni blisko tysiąca hektarów. Na wszystkich w tych dniach stawiamy kwiaty i zapalamy znicze.

 

Większość (84 proc.) nekropolii znajduje się na wsi – najwięcej w powiecie bydgoskim (146), świeckim (90), nakielskim (83) i grudziądzkim (82). Bydgoszcz ma ich 19, Toruń 16, Grudziądz 9, Włocławek 4.

 

Ideał to dobrze położony cmentarz połączony z parkiem – z alejami spacerowymi, dużą przestrzenią między grobami, drzewami i krzewami przybierającymi przed dniem Wszystkich Świętych piękne jesienne barwy. Największe miejsca wiecznego spoczynku mają powiaty inowrocławski (łącznie 60 hektarów), bydgoski (blisko 60 hektarów) i włocławski (nieco ponad 50 hektarów), najmniejsze powiaty wąbrzeski, rypiński i chełmiński (ok. 20 hektarów). W Bydgoszczy ulokowane są na prawie 100 hektarach, w Toruniu na 80, we Włocławku na 50, w Grudziądzu na 18.

 

Nekropolie zabytkowe znajdują się m. in. w Bydgoszczy i Toruniu. Najstarszymi bydgoskimi są katolicki cmentarz św. Jana, założony w XVIII wieku, i XIX-wieczny cmentarz starofarny; najstarszy w Toruniu jest położony w sąsiedztwie zespołu staromiejskiego cmentarz św. Jerzego (założony w 1811 roku).

 

Coraz częściej oprócz tradycyjnych nagrobków na naszych cmentarzach pojawiają się kolumbaria, w których składa się spopielone prochy zmarłych. Ta forma pochówku staje się coraz bardziej popularna.

 

 

Dane za Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Badań Regionalnych.

 

Beata  Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

 

31 października 2017 r.