Aktualności

"Szlachetną Paczkę" pakują marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść; fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
"Szlachetną Paczkę" pakują marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść; fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nasza „Szlachetna Paczka”

Kuchenki gazowe, pralkę i węgiel na zimę, odzież i ciepłe buty, żywność i środki czystości, a także wymarzone drobiazgi otrzymają od nas w ramach akcji „Szlachetna Paczka” pani Julia, pani Teresa oraz pani Urszula w wnuczką. Oprócz pracowników Urzędu Marszałkowskiego do portfeli sięgnęli także nasi koleżanki i koledzy z trzech marszałkowskich instytucji – wspólnie zebraliśmy ponad 10 tysięcy złotych.

 

– To zindywidualizowana, konkretna pomoc, odpowiedź na zdefiniowane potrzeby osób w trudnej sytuacji, w jakimś sensie także spełnienie ich skromnych marzeń. Ale jednocześnie wysyłamy do nich czytelny komunikat, w którym mówimy im, że w te święta nie są same – mówi marszałek Piotr Całbecki, który dziś (11 grudnia) w gronie współpracowników pakował prezenty.

 

 

Do „Szlachetnej Paczki” przyłączamy się od wielu lat. Tym razem wspieramy osoby starsze i samotne, które z trudem wiążą koniec z końcem, a mimo to zachowują pogodę ducha i wspierają innych. Owdowiała półtora roku temu pani Urszula z rejonu Włocławka mieszka z wnuczką licealistką w małym domku z przeciekającym dachem; po opłaceniu rachunków na życie zostaje im mniej niż 400 złotych miesięcznie. Schorowana pani Teresa z rejonu Golubia-Dobrzynia dysponuje jeszcze mniejszym dochodem, w jej mieszkaniu nie ma toalety; trzy razy w tygodniu odwiedza inną starszą panią, by pomócjej w codziennych sprawach. Pani Julia, która opiekuje się pięćdziesięcioma bezdomnymi zwierzętami, mieszka w rejonie Sępólna Krajeńskiego; po śmierci matki jest zupełnie sama, utrzymuje się wyłącznie z zasiłków i datków. 

 

Oprócz pracowników Urzędu Marszałkowskiego naszą „Szlachetną Paczkę” finansują tym razem także nasi koleżanki i koledzy z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego i Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

 

„Szlachetna Paczka” to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest pomoc rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie, osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, rodzinom wielodzietnym. Dzięki zaangażowaniu darczyńców i wolontariuszy dary trafiają pod właściwe adresy na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 grudnia 2020 r.

 

"Szlachetną Paczkę" pakują marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść; fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP"Szlachetną Paczkę" pakują marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść; fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP"Szlachetną Paczkę" pakują marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść; fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP"Szlachetną Paczkę" pakują marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść; fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP