Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju Przemysław Woliński podpisali umowę, na którą czekają przedsiębiorcy; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju Przemysław Woliński podpisali umowę, na którą czekają przedsiębiorcy; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nasza oferta dla biznesu: milion pożyczki, pół miliona poręczenia

Samorządowy wojewódzki Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju jest jedną z trzech instytucji finansowych, które będą administrować łącznie blisko 900 milionami złotych (211 mln euro) z naszego RPO, przeznaczonymi na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. We wtorek (20 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim miało miejsce podpisanie umowy o finansowanie projektu, wartego pół miliarda złotych, pierwsze efekty jeszcze w tym roku.  

 

– To, co mamy przedsiębiorcom do zaoferowania w tej perspektywie finansowej, to przede wszystkim tak zwane instrumenty zwrotne. Nasz Fundusz Rozwoju uruchomi te, które, jak liczymy, pozwolą się rozwinąć innowacyjnym przedsięwzięciom. To inwestycja w przyszłość, pieniądze, na które czekają małe i średnie przedsiębiorstwa – podkreślił w wystąpieniu dla mediów marszałek Piotr Całbecki.

 

Dzisiejsze podpisanie umowy otwiera funduszowi drogę do stworzenia kaskadowej struktury wdrażającej – najpierw w przetargu, który powinien zostać ogłoszony jeszcze w lipcu, zostaną wybrani pośrednicy finansowi i to oni będą oferować przedsiębiorcom pożyczki, inwestycyjne i na rozwój, oraz poręczenia, które KPFR, jako menedżer „funduszu funduszy”, sfinansuje. Pożyczki, na 7, a nawet na 10 lat, wyniosą do miliona złotych (w określonych sytuacjach do 2 milionów), poręczenia połowę tej sumy. Zakładamy, że skorzysta z nich od pięciuset do tysiąca firm (mikro, małych i średnich), pierwsze już w tym roku, co najmniej sto do końca przyszłego.     

 

Dwie pozostałe instytucje, którym powierzamy administrowanie pieniędzmi naszego RPO na instrumenty finansowe dla biznesu, to Bank Gospodarstwa Krajowego (umowa o finansowanie została podpisana w marcu) i Europejski Bank Inwestycyjny (umowa zostanie podpisana do końca roku). Środki, którymi dysponuje BGK, będą wspierać mikroprzedsiębiorstwa, projekty badawczo-rozwojowe, przedsiębiorczość akademicką oraz zagraniczne kontakty biznesowe. Te, które pozostaną w gestii EBI, przeznaczamy na energetykę opartą o źródła odnawialne i projekty w dziedzinie efektywności energetycznej.

 

Podpisana we wtorek umowa o finansowanie jest największą, co do wartości, w naszym RPO. Wartość kontraktacji w programie przekracza obecnie miliard złotych. 

 

Zobacz też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 czerwca 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 21 czerwca 2017 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju Przemysław Woliński podpisali umowę, na którą czekają przedsiębiorcy; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju Przemysław Woliński podpisali umowę, na którą czekają przedsiębiorcy; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju Przemysław Woliński podpisali umowę, na którą czekają przedsiębiorcy; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju Przemysław Woliński podpisali umowę, na którą czekają przedsiębiorcy; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju Przemysław Woliński podpisali umowę, na którą czekają przedsiębiorcy; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP