Aktualności

Otwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Otwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Następna stacja: Tuchola (fotorelacja)

Nowoczesność z jednoczesnym zachowaniem zabytkowego charakteru i poszanowaniem upływającego czasu – taki jest XIX-wieczny dworzec kolejowy w Tucholi po rewitalizacji. 15 lipca marszałek Piotr Całbecki, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek i radny województwa Jacek Chmarzyński wzięli udział w otwarciu inwestycji. Modernizacja obiektu była możliwa dzięki wsparciu ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zrewitalizowany dworzec jest wizytówką Tucholi. Cieszę się, że będzie to jednocześnie miejsce wspierające lokalną przedsiębiorczość. To nie jest jedyna inwestycja realizowana w powiecie tucholskim ze środków, którymi dysponuje samorząd województwa – dofinansowujemy między innymi projekty modernizacji infrastruktury drogowej czy rozbudowę ośrodka harcerskiego w Białej – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Budynek przeszedł gruntowną rewitalizację, wymieniono instalacje wewnętrzne, z myślą o osobach z niepełnosprawnościami na dworcu została zainstalowana winda, pochylnia i dostosowana toaleta. Dotychczasowe pustostany zostały zaadaptowane na pomieszczenia biurowe, inkubatory przedsiębiorczości i kompleks szkoleniowy z salą wykładową i punkty doradcze. Podczas uroczystości można było zwiedzić cały budynek dworca – także poddasze, które ma ponad 400 metrów użytkowych powierzchni, z których część ma być udostępniona na otwieranie działalności gospodarczej. Dzięki przygotowanej infrastrukturze utworzono Lokalne Centrum Rozwoju, gdzie miejsce znajdą nowe firmy. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ponad 2,8 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Marszałek zaprasza na podróże koleją po regionie – podczas otwarcia rozdane zostały vouchery na darmowe przejazdy pociągami z Tucholi do miast prezydenckich – Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Włocławka i Grudziądza. Będzie można je wygrać także w konkursach organizowanych przez Tygodnik Tucholski.

Uroczystość otwarcia dworca w Tucholi była jednym z punktów programu obchodów 63. Dni Borów Tucholskich.

Koncepcja rewitalizacji powstała dworca kolejowego w Tucholi w ramach unijnego projektu Inter-Regio-Rail realizowanego w latach 2011-2013. Czytaj: Interreg na żywo – Przyjazny dworzec

Urząd Marszałkowski dofinansował także inne projekty adaptujące dworce kolejowe w regionie. Infrastruktura dla podróżnych na dworcu kolejowym w Wąbrzeźnie otrzymała ponad 900 tysięcy złotych dofinansowania, a w Śliwicach (powiat tucholski) w wyremontowanym budynku dworca kolejowego otwarto Centrum Rozwoju Społecznego dla seniorów „Stacja 60+”, które powstało dzięki dotacji w wysokości niemal 1,2 mln złotych.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 lipca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2022 r.

Otwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Dworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPDworzec w Tucholi po rewitalizacji, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP