Aktualności

Fot. Paweł Skraba
Fot. Paweł Skraba

Nasi olimpijczycy po ślubowaniu

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew – łyżwiarze figurowi z Torunia, którzy będą reprezentować nasz kraj i region podczas rozpoczynających się wkrótce Zimowych Igrzysk Olimpijskich, wraz ze sztabem szkoleniowym złożyli 5 lutego w Centrum Olimpijskim w Warszawie ślubowanie przed wyjazdem do Pjongczangu.

 

Będzie to pierwszy wstęp sportowców z regionu na zimowych arenach olimpijskich po 46 latach (w 1972 roku na igrzyskach w Sapporo wystąpił hokeista Ludwik Czachowski z Pomorzanina Toruń).

 

– Występ na igrzyskach olimpijskich to marzenie każdego sportowca. Cieszymy się, że po prawie pół wieku kibice z regionu doczekali się swoich kolejnych reprezentantów na tych najważniejszych zawodach. To efekt solidnej i wspaniałej pracy naszych łyżwiarzy figurowych, a także wielki sukces pana Marka Kaliszka – ojca naszej reprezentantki i patrona tej pięknej dyscypliny sportu w Toruniu – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew to zawodnicy MKS Axel Toruń. Wspólnie trenują od 2014 roku. Natalia Kaliszek (rocznik 1996) jest rodowitą Torunianką i wieloletnią stypendystką marszałka województwa. Maksym Spodyriew (rocznik 1993) pochodzi z Charkowa (Ukraina) i od 2016 roku ma obywatelstwo polskie. Największe sukcesy pary w sezonie 2017/2018 to pierwsze miejsca na Tallinn Trophy (ISU Challenger), Mistrzostwach Polski 2018 i Mistrzostwach Czterech Narodów 2018 oraz 10. lokata na Mistrzostwach Europy w Moskwie.

 

Podczas występów na igrzyskach olimpijskich nasi łyżwiarze będą promować województwo kujawsko-pomorskie. W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim oficjalnie pożegnaliśmy ich przed wyjazdem do Pjongczang. W spotkaniu z zawodnikami w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego Marek Kaliszek, prezes klubu MKS Monika Szelc, trenerka olimpijczyków Sylwia Nowak-Trębacka oraz dzieci ze szkółki łyżwiarskiej MKS Axel. Sportowcy odebrali z rąk gospodarza regionu flagę województwa, którą zabiorą ze sobą na igrzyska. Przekazali też samorządowym władzom województwa oficjalną maskotkę igrzysk, szal promujący łyżwiarstwo figurowe oraz zdjęcie i łyżwy z autografem. Para wystąpi w Pjongczang 19 i 20 lutego.

 

Wspólnie z naszymi łyżwiarzami ślubowanie w Warszawie złożyli skoczkowie narciarscy.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lutego 2018 r.

 

Fot. Paweł SkrabaFot. Paweł SkrabaFot. Paweł SkrabaFot. Paweł SkrabaFot. Paweł SkrabaFot. Paweł Skraba