Aktualności

Złote medalistki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, fot. Andrzej Goiński
Złote medalistki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, fot. Andrzej Goiński

Najlepsi w Rio

Wśród szesnastu polskich sportowców, którzy zdobyli medale podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro są aż cztery zawodniczki klubów sportowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej medalistów nie ma żaden region w Polsce.

 

Dorobek medalowy biało-czerwonych na igrzyskach w Rio to jedenaście olimpijskich krążków (dwa złote, trzy srebrne i sześć brązowych). Trzy z nich (złoty i dwa brązowe) są zasługą czterech naszych zawodniczek z dwóch bydgoskich klubów:

 

  • złoto – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (RTW Lotto Bydgostia) – wioślarstwo dwójki podwójne (500 m),
  • brąz – Monika Ciaciuch (RTW Lotto Bydgostia) – wioślarstwo czwórki podwójne,
  • brąz – Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) – kajakarstwo K2.

 

Podczas igrzysk w Rio najwięcej medali dla Polski wywalczyli zawodnicy reprezentujący kluby z województw kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego – po cztery. Dziesięć regionów nie ma wśród medalistów żadnego swojego zawodnika. Z województwa kujawsko-pomorskiego jest też co piąty polski olimpijczyk, który ukończył rywalizację na dobrym 8. miejscu lub lepszym (w sumie w tym zestawieniu mamy 21 sportowców) – to najlepszy wynik w kraju.

 

Nasz region nie ma też sobie równych jeśli chodzi o zestawienie osiągniętych przez sportowców wyników z liczbą ćwiczących w sekcjach sportowych w poszczególnych województwach. Przyjmując wskaźnik będący ilorazem liczby zawodników, którzy ukończyli rywalizację na miejscach od 1. do 8. oraz liczby ćwiczących w sekcjach sportowych, i mnożąc go razy 10 000 otrzymamy średnią wartość dla Polski 0,98. Wartość tego wskaźnika dla województwa kujawsko-pomorskiego jest najwyższa w kraju i wynosi 3,76.

 

W wrześniu nasi olimpijczycy byli gośćmi samorządowych władz województwa. Podczas spotkania sportowcy odebrali nagrody finansowe zarządu województwa. Więcej.

 

(Dane pochodzą z informacji Głównego Urzędu Statystycznego)

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 października 2016 r.