Aktualności

Medal Unitas Durat dla Józefa Kalwejta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Medal Unitas Durat dla Józefa Kalwejta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Najlepsze życzenia dla seniorów z regionu

Pan Józef niegdyś walczył na frontach II wojny światowej, a pani Stefania wychowała sześcioro dzieci. Teraz oboje świętują setny jubileusz. Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził w czwartek (13 kwietnia) Stefanię Bełdycką w dniu urodzin i wręczył jej medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis, a Józef Kalwejt to odznaczenie otrzymał z rąk marszałka Piotra Całbeckiego w piątek (14 kwietnia).

 

Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis to najwyższe wyróżnienie, jakie mogę przyznać jako marszałek województwa. W ten sposób chcę docenić sto lat wspaniałego życia i podziękować w imieniu wszystkich mieszkańców regionu. Tych lat doświadczeń nie są w stanie opisać żadne podręczniki do historii – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Józef Kalwejt urodził się 5 kwietnia 1923 roku w Glinkach koło Kolna (obecnie województwo podlaskie, powiat kolneński). Do gimnazjum uczęszczał w Wołkowysku, które należało wówczas do II RP, a teraz znajduje się na terytorium Białorusi. W 1941 roku pan Józef z rodzicami trafił do ostatniego transportu przesiedleńczego na Ural, gdzie pod przymusem wraz z ojcem pracował jako murarz. W 1943 roku trafił do 3. pułku 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Brał udział w walkach pod Lenino. Po wojnie został wysłany do szkoły oficerskiej. Służbę wojskową odbywał do 1953 roku, w tym samym roku poślubił Stanisławę. Mają dwójkę dzieci, syna Jarosława i córkę Alinę. Doczekali się także czworga wnucząt i trojga prawnucząt. W 1956 roku rozpoczął pracę w Technikum Rolniczym w Grudkach koło Działdowa jako nauczyciel i kierownik internatu. Pracował tam aż do emerytury, a w 1983 roku przeprowadził się do Torunia. Związany był także z Miejskim Zakładem Komunikacji, gdzie przez pewien czas obejmował stanowisko w dziale ochrony. Obecnie nadal mieszka wraz z żoną w Toruniu.

 

Medal Unitas Durat dla Józefa Kalwejta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Józefa Kalwejta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Józefa Kalwejta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Józefa Kalwejta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Józefa Kalwejta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Józefa Kalwejta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

 

Stefania Bełdycka urodziła się 13 kwietnia 1923 roku w Rusinowie (powiat rypiński). Przez całe życie była związana z naszym regionem, mieszkała w Ruszkowie, gdzie uczęszczała do szkoły, a potem w Mariankach i w Starorypinie (powiat rypiński). W czasie wojny została deportowana do wsi Iwany, później powróciła do Starorypina. 18 maja 1945 roku, tuż po wojnie, poślubiła Stanisława Bełdyckiego. Pracował w państwowym gospodarstwie rolnym, a pani Stanisława zajmowała się domem i opiekowała sześciorgiem dzieci. Sezonowo podejmowała dorywcze prace w PGR. Czas wolny lubiła spędzać w otoczeniu natury. Pani Stefania doczekała się sześciorga wnucząt, siedmiorga prawnucząt i dwojga praprawnucząt. Wciąż mieszka w Starorypinie.

 

Medal Unitas Durat dla Stefani Bełdyckiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefani Bełdyckiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefani Bełdyckiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefani Bełdyckiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefani Bełdyckiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefani Bełdyckiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefani Bełdyckiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefani Bełdyckiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 kwietnia 2023 r.