Aktualności

Nagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKP
Nagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Gratulacje dla muzealników

Troszczą się o dziedzictwo regionu i opiekują jego skarbami – 12 pracowników naszych instytucji kultury otrzymało w piątek (18 czerwca) nagrody przyznawane co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Wyróżnienia, podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim, laureatom wręczył Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa.

 

Korzystamy z tej okazji, by podziękować osobom związanym z muzealnictwem za troskę nad dziedzictwem naszego regionu. To dzięki ich doświadczeniu zawodowemu, zaangażowaniu i pasji, nasze muzea są nie tylko ważnymi ośrodkami umożliwiającymi zdobywanie wiedzy o historii, sztuce i nauce, ale także miejscami zabawy i odkryć – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Międzynarodowy Dzień Muzeów to coroczne święto, w czasie którego na całym świecie organizowany są wystawy, seminaria, spotkania, dni otwarte i tzw. noce w muzeach, cieszące się wielkim zainteresowaniem zwiedzających. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO i obchodzone jest 18 maja. Ze względu na zagrożenie epidemiczne tegoroczna uroczystość została o miesiąc przełożona.

 

W trakcie dzisiejszego (18 czerwca) spotkania wręczono nagrody finansowe, które zarząd województwa przyznaje co roku na wniosek dyrektorów naszych muzeów. Odebrali je pracownicy trzech instytucji wojewódzkich:

  • Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
  • Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

 

Uczestnicy wysłuchali prelekcji dr Macieja Prarata „Wiatraki na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w ujęciu konserwatorskim i muzealnym” oraz mieli okazję zwiedzić Muzeum Twierdzy Toruń – nowy oddział Muzeum Okręgowego.

 

Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla 15 instytucji kultury w naszym regionie. Poza muzeami są to także m.in. filharmonia i opera w Bydgoszczy, teatry, galerie i biblioteki.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 czerwca 2021 r.    

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca 2021 r.

        

 

Nagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKPNagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKPNagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKPNagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKPNagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKPNagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKP