Aktualności

Baza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Baza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Nad wodą wypoczywajmy bezpiecznie

Przed nami kolejny weekend z prognozą upalnych dni i ostatni tydzień wakacji. Tym, którzy spędzą ten czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania aplikacji „Ratunek”, umożliwiającej precyzyjną lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb WOPR. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

 

– Od początku wakacji ratownicy zrzeszeni w kujawsko-pomorskim WOPR pełnili ponad pół tysiąca dyżurów w stanicach ratownictwa wodnego. Blisko sześćset razy wypływali na rzeki i jeziora w regionie, by czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą. WOPR-owcy podjęli trzydzieści siedem akcji ratowniczych, w tym siedem poszukiwawczych. Zorganizowali również czterdzieści spotkań profilaktycznych dotyczących zasad bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy, w których wzięło udział ponad tysiąc osiemset osób. Mimo wzmożonej pracy ratowników i apeli o zachowanie zasad bezpieczeństwa, od czerwca w zbiornikach wodnych na Kujawach i Pomorzu utonęło 11 osób. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura i wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu – wylicza Maciej Banachowski, prezes zarządu WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy. Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

 

W kujawsko-pomorskim WOPR pracuje 726 ratowników. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa. Do ich zadań należą patrolowanie plaż, kąpielisk, rzek i jezior, upowszechnianie nauki pływania, prowadzenie szkoleń i akcji profilaktycznych.

 

Ratownicy w naszym regionie zrzeszeni są w 8 organizacjach WOPR:

  • WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy
  • Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski)
  • Rejonowym WOPR w Bydgoszczy
  • Rejonowym WOPR w Toruniu
  • Włocławskim WOPR we Włocławku
  • Lipnowskim WOPR w Lipnie
  • Wdeckim WOPR w Tleniu (powiat świecki)
  • Pałuckim WOPR w Żninie.

 

Aplikacja „Ratunek”

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Więcej informacji tutaj.

 

Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u

Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo działalność patrolową WOPR i organizowane przez stowarzyszenie akcje profilaktyczne. W tym roku przekazaliśmy na ten cel 120 tysięcy złotych (więcej).

 

– Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego co roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych (więcej).

 

Wsparcie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 umożliwiło Nadgoplańskiemu WOPR w Kruszwicy organizację bezpłatnych szkoleń dla ratowników, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy (więcej). W przygotowaniu jest nowy projekt szkoleniowy dla osób chcących uzyskać kwalifikacje ratownika wodnego, sternika i płetwonurka. Szczegóły jesienią na kujawsko-pomorskie.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 sierpnia 2020 r.