Aktualności

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej Goiński
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej Goiński

Na Światowych Dniach Młodzieży

W Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie wzięły udział tysiące mieszkańców naszego regionu, a także młodzież z zagranicy, którą wcześniej gościliśmy na Kujawach i Pomorzu. Samorząd województwa podejmował grupy z Ziemi Świętej, Ameryki Łacińskiej i Zambii, sfinansował przejazd ponad 2 tysięcy pielgrzymów do stolicy Małopolski, włączył się także w organizację wydarzeń w kujawsko-pomorskich diecezjach.

 

W naszym regionie gościło ponad 3 tysiące uczestników Światowych Dni Młodzieży z krajów Bliskiego Wschodu, obu Ameryk, Afryki i Europy. Pielgrzymujący na ŚDM młodzi ludzie byli gościnie przyjmowani we wszystkich częściach Kujaw i Pomorza. Urząd Marszałkowski wspierał organizację pobytu grup z Ziemi Świętej, Ameryki Łacińskiej i Zambii. 19 lipca z młodzieżą spotkali się marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober (więcej).

 

– W gronie naszych gości byli także przedstawiciele chrześcijańskiej wspólnoty z Zachodniego Brzegu Jordanu, którzy w Światowych Dniach Młodzieży uczestniczą po raz pierwszy w historii. O ich udział w tym wielkim spotkaniu młodych wielokrotnie zabiegał papież Jan Paweł II. Cieszymy się, że mogliśmy ich gościć na Kujawach i Pomorzu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Samorząd województwa wspierał także przygotowanie wydarzeń organizowanych przez diecezje bydgoską, toruńską i włocławską. Wśród nich znalazły się koncert Festiwal Młodych przed Halą Mistrzów we Włocławku (21 lipca), koncert zespołu Bethel w CKK Jordanki w Toruniu (22 lipca) a także koncert grupy muzyków z regionu oraz zespołu „Deus Meus” w Hali Artego-Arena w Bydgoszczy (23 lipca). W nurt wydarzeń związanych z ŚDM wpisały się także współorganizowana przez Urząd Marszałkowski inscenizacja z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w Kruszwicy (diecezja gnieźnieńska) oraz przygotowany przez młodzież z regionu i prezentowany w Krakowie spektakl w ramach projektu „7 aniołów” (więcej).

 

W Urzędzie Marszałkowskim uruchomiliśmy także specjalną „strefę pielgrzyma”. Z myślą o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży powstały też angielsko-polska wersja kujawsko-pomorskiego Paszportu Turystycznego 2016 (dostępna na stoisku Polskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie), a także mobilna aplikacja z instrukcją udzielania pierwszej pomocy.

 

Samorząd województwa finansuje przejazd do Krakowa (pociągami i autobusami) ponad 2 tysięcy pielgrzymów, z regionu i zagranicy. Cztery specjalne pociągi pojechały do stolicy Małopolski w poniedziałek (25 lipca) i czwartek (28 lipca). Ostatnie grupy odjechały w piątek (29 lipca) 5 autokarami z Bydgoszczy i Torunia. Powrót planowany jest 1 i 2 sierpnia. Harmonogram odjazdów pociągów i autobusów.

 

Czytaj też:

 

Zobacz:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 lipca 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016 r.

 

Ostatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj KurasOstatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj KurasOstatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj KurasOstatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj KurasOstatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj KurasOstatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj KurasOstatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj KurasOstatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj KurasOstatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj KurasOstatnie autokary z pielgrzymami odjechały na ŚDM do Krakowa, fot. Mikołaj Kuras

 

 

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej GoińskiŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej GoińskiŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej GoińskiŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej GoińskiŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej GoińskiŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej GoińskiŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej GoińskiŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej GoińskiŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej GoińskiŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, fot. Andrzej Goiński