Aktualności

Rajd rowerowy w Żninie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Rajd rowerowy w Żninie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Na rowery do Lipna i Brodnicy

Jutro (18 lipca) rozpocznie się rajd w Brodnicy – czwarty z cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Tegoroczne wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa jest realizowane w nowej formule. Każdy zarejestrowany uczestnik sam wybiera dzień, w którym pokona zaproponowaną trasę. Miłośnicy dwóch kółek mają ostatnią szansę na udział w rajdzie w Lipnie. Ostatni przejazd rowerowy odbędzie się w Bydgoszczy.

 

– Mieszkańcy Kujaw i Pomorza coraz częściej wybierają jazdę na rowerze jako główną formę aktywnego wypoczynku. To doskonały sposób na poznawanie urokliwych zakątków naszego regionu, dlatego zachęcam całe rodziny do udziału w rajdach – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Aby wziąć udział w rajdzie należy zarejestrować się tutaj (wybierając Lipno lub Brodnicę), a następnie odebrać numer startowy i elektroniczną mapę z opisem trasy i wskazaniem miejsc, w których trzeba zrobić zdjęcia dokumentujące przejazd. Po przejechaniu rajdu wystarczy zalogować się na platformie internetowej i wstawić wymagane zdjęcia. Na pierwszych 400 osób, które udokumentują swój przejazd czekają pamiątkowe koszulki.

 

 

Rajd w Lipnie

Numery startowe będą wydawane do niedzieli (19 lipca) na Pływalni krytej MOSiR przy placu 11 Listopada 13a w godzinach 13-16.

 

Rajd w Brodnicy

Numery startowe można odbierać od jutra (18 lipca) na plaży miejskiej w Brodnicy przy ulicy Niskie Brodno 21 w godzinach 10-15.

 

Rajdy odbywają się od 6 czerwca do 16 sierpnia w cyklach dwutygodniowych w różnych miastach województwa. Kolejno w:

  • Toruniu (6 – 21 czerwca)
  • Żninie (20 czerwca – 5 lipca)
  • Lipnie (4 lipca – 19 lipca)
  • Brodnicy (18 lipca – 2 sierpnia)
  • Bydgoszczy (1 – 16 sierpnia).

 

Rowerzyści sami wybierają dzień i czas pokonania dystansu. Dla każdego miasta proponujemy dwie trasy: rodzinną – nieprzekraczającą 20 kilometrów, oraz standardową około 30 kilometrów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników rajdu, każda z nich będzie przebiegała głównie ścieżkami rowerowymi, drogami mało uczęszczanymi bądź traktami leśnymi.

 

Miłośnicy dwóch kółek, którzy udokumentują przejechanie trasy w co najmniej trzech miastach, otrzymają pamiątkowy medal tegorocznego cyklu Kujawsko-Pomorskie na rowery 2020. Impreza wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II – patrona województwa.

 

Kujawsko-Pomorskie na rowery w liczbach:

  • pierwszy rajd zorganizowany przez Urząd Marszałkowski odbył się w 2015 roku
  • przez pięć kolejnych lat w cyklu wzięło udział blisko 10 tysięcy rowerzystów
  • trasy o długości 12 lub 32 kilometrów zaplanowano dla rowerzystów w Lipnie
  • cykliści w Brodnicy pokonają trasy o długości 13 lub 30 kilometrów
  • tegoroczny cykl rajdów odbędzie się w 5 miastach.

 

Z myślą o przyszłych kolarskich mistrzach już szósty sezon realizujemy projekt Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich. W tym roku ponad 500 młodych cyklistek i cyklistów z naszego regionu bierze udział w zajęciach kolarskich. W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje 36 szkółek, których działalność współfinansuje samorząd województwa. Więcej w naszym materiale.

 

W najbliższą sobotę (18 lipca) na bieżniach lekkoatletycznych w Tucholi i Wąbrzeźnie odbędą się biegi sztafetowe „100 na 100” organizowane w ramach obchodów setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy. Biegacze rywalizować będą o to, która drużyna najszybciej pokona dystans stu kilometrów. Zwycięskie miasto wskaże szkołę, którą wyposażymy w sprzęt sportowy. Wśród zawodników rozlosujemy nagrodę specjalną – wysokiej klasy rower. Więcej.

 

Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

3 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 2020 r.