Aktualności

Wsparcie finansowe trafiło m.in. na prace konserwatorskie i restauratorskie przy wyposażeniu Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, fot. Mikołaj Kuras
Wsparcie finansowe trafiło m.in. na prace konserwatorskie i restauratorskie przy wyposażeniu Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, fot. Mikołaj Kuras

Finansujemy ochronę zabytków

Realizację niemal 200 zadań umożliwi tegoroczne marszałkowskie wsparcie finansowe na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane związane z ochroną zabytkowych obiektów Kujaw i Pomorza. Wartość dofinansowania z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to 7,4 miliona złotych.

 

– Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W latach 2009-2015 marszałkowskie środki umożliwiły realizację ponad 800 zadań. Suma dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa to blisko 60 milionów złotych. Wsparcie trafiło m. in. na naprawę dachów i wiekowych murów, odnowę elewacji, a także renowację wnętrz i konserwację zabytkowego wyposażenia.

 

 

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace w zabytkach w 2016 roku zakończył się w grudniu. Na przygotowanej przez zarząd województwa i przyjętej przez z sejmik liście dotowanych zadań znalazło się w sumie 188 przedsięwzięć. Planowana suma dofinansowania ze środków budżetu województwa oraz RPO to 7,4 miliona złotych.

 

Środki trafią między innymi na prace konserwatorskie przy wieży kościoła Andrzeja Apostoła w Brudzawach (powiat brodnicki), remont dachu kościoła Narodzenia NMP w Czarżu (powiat bydgoski), prace konserwatorsko-restauratorskie polichromii kościoła św. Mateusza w Ostrowie nad Gopłem (powiat inowrocławski), remont elewacji klasztoru w Markowicach (powiat mogileński), oraz remont dachu pałacu w Bąkowie (powiat świecki). Trwają już między innymi prace w zabytkowym drewnianym kościele św. Michała Archanioła w Siedlimowie (powiat mogileński). Wśród dotowanych zadań są także kolejne prace remontowe na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim oraz prace związane z adaptacją zabytkowego budynku sądu w Kowalewie Pomorskim na szkołę muzyczną.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

15 lipca 2016 r.