Aktualności

Odrestaurowane kamieniczki Muzeum Historii Włocławka, fot. MZKiD
Odrestaurowane kamieniczki Muzeum Historii Włocławka, fot. MZKiD

Muzeum Historii Włocławka zaprosi jesienią

Pod koniec czerwca zakończył się trwający pięć lat remont barokowych kamienic przy włocławskim Starym Rynku, będących siedzibą Muzeum Historii Włocławka. Obecnie trwają ostatnie prace aranżacyjne części wystawienniczej. Dla zwiedzających obiekt będzie dostępny w połowie listopada.

 

W kompleksie przy Starym Rynku najpierw wymieniono pokrycie dachów oraz okna i przeprowadzono skomplikowane w tym przypadku odwodnienie i zabezpieczenie przeciwwodne piwnic i fundamentów. Kolejnym etapem inwestycji były remonty i adaptacja wnętrz oraz dobudowanie nowego zaplecza recepcyjnego, socjalnego i audytoryjnego. Na koniec starannie zrekonstruowano zabytkowe elewacje oraz zagospodarowano przyległy do muzeum teren zielony, który będzie wykorzystywany do działań muzealnych. Włocławskie muzeum ukończyło przygotowywanie ekspozycji stałych oraz urządzanie magazynów zbiorów i muzealnych pracowni. Obecnie wykonywane są systemy ekspozycyjne – gabloty, przeszklone zabudowy i stelaże – służące do prezentacji historii Włocławka i regionu od pradziejów do czasów PRL-u. Do końca września ukończone zostaną ostatnie prace aranżacyjne.

 

Remont i modernizacja Muzeum Historii Włocławka, które jest jednym z sześciu oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, został sfinansowany przez samorząd województwa z udziałem środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych muzeum. Ogólny koszt inwestycji (z urządzeniem ekspozycji stałych i wyposażeniem pracowni) wyniesie ponad 3 mln złotych.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, które jest wojewódzką marszałkowską instytucją kultury, otrzymało właśnie dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcie finansowe samorządu województwa na konserwację 23 sztuk zabytkowych wczesnodwudziestowiecznych mebli. Chodzi o meble ludowe, produkowane w wiejskich i małomiasteczkowych manufakturach, gromadzone w zbiorach etnograficznych muzeum w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.

 

Zwieńczeniem projektu będzie wystawa czasowa „O czym skrzypi szranczek, co pamięta miśnik – czyli jak meblom przywrócono głos i blask”, prezentująca całość zbioru w dworze w Kłóbce. Ekspozycja trafi ostatecznie do spichlerza dworskiego w Kłóbce, którego adaptacja na cele muzealne zaplanowana jest w najbliższych dwóch latach.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

i Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

4 lipca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2018 r.

 

Odrestaurowane kamieniczki Muzeum Historii Włocławka, fot. MZKiDOdrestaurowane kamieniczki Muzeum Historii Włocławka, fot. MZKiDOdrestaurowane kamieniczki Muzeum Historii Włocławka, fot. MZKiD