Aktualności

Święto muzealników, fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP
Święto muzealników, fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

Muzealnicy nagrodzeni

Prowadzą działalność edukacyjną, zajmują się gromadzeniem eksponatów, przygotowywaniem ekspozycji i konserwacją zabytków – trzynaścioro pracowników naszych instytucji kultury odebrało nagrody przyznawane rokrocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Z wyróżnionymi spotkali się w poniedziałek (10 czerwca) marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wiceprzewodniczący sejmiku Józef Ramlau i radny województwa Jarosław Wenderlich. Zdjęcia do pobrania

 

– Nasze muzea są nie tylko ważnymi ośrodkami wymiany kulturalnej, umożliwiającymi zdobywanie wiedzy o sztuce, nauce, etnografii czy archeologii, ale także miejscami dobrej zabawy, w których skutecznie „zarażamy” wiedzą dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. To możliwe dzięki zaangażowaniu, kreatywności i wielkiej pasji pracowników tych placówek. Gratuluję!  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wśród nagrodzonych są pracownicy:

  • Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
  • Muzeum Archeologicznego w Biskupinie w powiecie żnińskim
  • Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

 

Lista laureatów

 

Marszałkowskie muzea w regionie

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, które dokumentuje i utrwala historię kultury ludowej Kujaw i Pomorza prowadzi trzy skanseny: Park Etnograficzny położony w centrum Torunia, Park Etnograficzny w Kaszczorku i Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.

 

Prowadzone przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zarządza jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie.

 

Marszałkowską instytucją kultury jest również ponadstuletnie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które prowadzi Kujawsko-Pomorski Skansen Etnograficzny w Kłóbce, Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz trzy oddziały na terenie Włocławka.

 

Wśród wojewódzkich jednostek organizacyjnych jest także Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa, które pod swoją opieką ma zespół pałacowo-parkowy w Nawrze, w którym powstanie Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich oraz przejęte w tym roku przez samorząd województwa Muzeum Borów Tucholskich. Żywe muzeum w Tucholi

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 czerwca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024 r.