Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

Multisport: szybkość, wytrzymałość, zwinność

Ponad 2 tysiące uczniów z 41 gmin regionu uczestniczy w pozalekcyjnych zajęciach sportowych w ramach rządowo-samorządowego programu Multisport. Ambasadorem przedsięwzięcia w naszym województwie jest brązowy medalista mistrzostw świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski.

 

– Idea programu Multisport to zwiększenie aktywności fizycznej dzieci z klas czwartych, piątych i szóstych poprzez ciekawą, przygotowaną przez ekspertów ofertę zajęć dodatkowych w formule pozalekcyjnej. Bogaty wachlarz dyscyplin sportowych z pewnością pomoże uczniom wybrać sportowy kierunek, w którym – zgodnie z własnymi zainteresowaniami i predyspozycjami – chcieliby się rozwijać – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Zajęcia odbywają się na gminnych obiektach sportowych dających możliwość uprawiania wielu dyscyplin. Uczniowie trenują szybkość, wytrzymałość, gibkość i zwinność podczas zajęć z elementami lekkiej atletyki, gimnastyki, czy sportów walki, próbują swoich sił w grach i zabawach ruchowych oraz rywalizacji zespołowej, a także w sportach sezonowych i charakterystycznych dla danego regionu.

 

W Kujawsko-Pomorskiem w programie uczestniczy 2020 uczniów z 41 gmin (lista). Treningi odbywają się w okresie od marca do końca roku (z przerwą wakacyjną), w grupach 15-20-osobowych, w trzech 90-minutowych blokach w tygodniu.

 

Program finansowany jest przez samorząd województwa oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. W tym roku trafiło na ten cel 400 tysięcy złotych z budżetu województwa. Przedsięwzięcie realizuje wybrane w trybie konkursowym Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Związków Sportowych w Bydgoszczy. Jego rolą jest m. in. Rekrutacja uczestników projektu, zawarcie umów z samorządami lokalnymi w celu nieodpłatnego udostępnienia obiektów sportowych na potrzeby projektu, zaangażowanie trenerów i koordynacja systemu zajęć sportowych.

 

Ambasadorem programu w naszym regionie został medalista mistrzostw świata w lekkiej atletyce Paweł Wojciechowski. Sportowiec będzie uczestniczył w spotkaniach i zajęciach z młodzieżą. Czytaj też: Gratulacje dla Pawła Wojciechowskiego.

 

W ubiegłym roku w realizacji programu Multisport wzięło udział prawie 1,5 tysiąca uczniów. Kujawsko-Pomorskie znalazło się w krajowej czołówce pod względem liczby uczestników tego przedsięwzięcia (więcej).

 

Multisport to jeden z trzech programów sportu powszechnego realizowanych w naszym regionie. Samorząd województwa wspiera także organizację zajęć w ramach programów:

Umiem Pływać – zajęcia nauki pływania dla 5,5 tysiąca uczniów klas I-III szkół podstawowych,

Mały Mistrz – wspieranie zajęć wychowania fizycznego w klasach pierwszych szkół podstawowych dla 4 tysięcy uczniów.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 września 2015 r.