Aktualności

Fot. Daniel Pach
Fot. Daniel Pach

Możemy oddychać lepszym powietrzem

O jakości powietrza oraz o metodach ograniczenia tak zwanych niskich emisji do atmosfery rozmawiali 21 marca w Toruniu uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W większości wystąpień przewijała się teza o konieczności uruchomienia narodowego programu w tej dziedzinie.

 

– Temat jest niezwykle ważny, bo stan powietrza przekłada się na nasze zdrowie. Bardzo istotna jest w tym kontekście edukacja społeczeństwa, którą będziemy prowadzić – mówiła podczas otwierającego seminarium briefingu prasowego członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

 

– Kujawsko-pomorskie ma mniejsze niż większość polskich regionów problemy z zanieczyszczeniem powietrza. Są jednak punktowe zagrożenia, są problemy, o których trzeba rozmawiać szczerze. Czy sejmik podejmie uchwałę antysmogową, o tym jeszcze nie zdecydowaliśmy. Pracujemy nad tym, przyglądamy się, analizujemy wszystkie dane. Chcemy rozpocząć od najważniejszych w tym kontekście miejsc w naszym regionie, od miast uzdrowiskowych. Tam powinno się przecież oddychać naprawdę czystym powietrzem. Problem niskich emisji wiąże się w dużej mierze ze spalaniem niskiej jakości węgla w niezapewniających odpowiednich standardów spalania piecach – podkreślił przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober.

 

Gościem konferencji był doktor Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, który w swoim wystąpieniu mówił o współczesnych rozwiązaniach i technologiach, pozwalających na znaczne ograniczenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, a także o podejmowanych obecnie rządowych krokach zmierzających do korzystnych w tej mierze regulacji prawnych – chodzi przede wszystkim o ustandaryzowanie paliw i dopuszczanie do użytku tylko właściwej klasy kotłów grzewczych. Jego zdaniem, w Polsce w tej materii kluczowe są obecnie trzy kwestie – specjalnie kwalifikowane paliwa niskoemisyjne, skuteczne narzędzia egzekwowania prawnego zakazu spalania odpadów i tak zwany monitoring obywatelski, oparty o miniurządzenia wpięte  do internetu, pozwalające na mierzenie parametrów powietrza na każdej ulicy.

 

– Edukacja i jeszcze raz edukacja. Ludzie muszą wiedzieć, że nie ma możliwości trucia i smrodzenia sobie i sąsiadom – stwierdził. Zachęcał samorządowców do stworzenia hierarchii działań w tym zakresie, by rozpocząć o tych, które najszybciej i najtaniej poprawią sytuację.

 

Samorząd województwa od lat działa na rzecz poprawy stanu środowiska, w tym powietrza. Wspieramy rozwiązania w dziedzinie zielonej energii i modernizację energetyczną obiektów, a także niskoemisyjny transport publiczny.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 marca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2017 r.

 

Konferencja nt. ochrony powietrza i ograniczenia niskich emisji, Toruń, 21 marca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja nt. ochrony powietrza i ograniczenia niskich emisji, Toruń, 21 marca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja nt. ochrony powietrza i ograniczenia niskich emisji, Toruń, 21 marca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja nt. ochrony powietrza i ograniczenia niskich emisji, Toruń, 21 marca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja nt. ochrony powietrza i ograniczenia niskich emisji, Toruń, 21 marca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja nt. ochrony powietrza i ograniczenia niskich emisji, Toruń, 21 marca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja nt. ochrony powietrza i ograniczenia niskich emisji, Toruń, 21 marca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja nt. ochrony powietrza i ograniczenia niskich emisji, Toruń, 21 marca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja nt. ochrony powietrza i ograniczenia niskich emisji, Toruń, 21 marca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP