Aktualności

Fot. Most w Brodnicy po remoncie, fot. ZDW
Fot. Most w Brodnicy po remoncie, fot. ZDW

Most w Brodnicy po remoncie

W Brodnicy zakończyła się przebudowa mostu na Drwęcy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 560 łączącej miasto z Rypinem i Sierpcem. Praktycznie nowa przeprawa zostanie otwarta dla ruchu w czwartek (3 września). To kolejna ważna inwestycja drogowa w tej części Kujaw i Pomorza.

Remont przeprowadzano dzięki dodatkowym środkom na inwestycje drogowe uruchomionym przez Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zadanie obejmowało również przebudowę 600-metrowego fragmentu ulicy Sienkiewicza. Na jezdni ułożono ograniczającą hałas „cichą nawierzchnię”, wykonano też szczelny systemu odwodnienia, dzięki czemu woda z jezdni nie jest odprowadzana bezpośrednio do Drwęcy. Zaprojektowano nowe energooszczędne oświetlenie oraz trwałe oznakowanie poziome i pionowe. Nowy most jest przystosowany do przejazdu pojazdów o masie do 40 ton. Powstał też szeroki oddzielony od jezdni barierą chodnik, który w momencie dobudowania ścieżek rowerowych będzie pełnił funkcję ciągu pieszo-rowerowego. Pod mostem pojawiły się półki umożliwiające ptakom zakładanie gniazd. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 6 mln złotych.

– Odnowa mostu w Brodnicy to kolejne przedsięwzięcie, która wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowników dróg w tej części regionu. Inwestycja uzupełnia zakończoną w 2013 roku modernizację 32-kilometrowego drogi wojewódzkiej nr 560 do Rypina i Sierpca – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego trafiły również na zakończoną w 2010 roku budowę zachodniej obwodnicy Brodnicy. W mieście trwa także realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad budowa 2-kilometrowego obejścia w ciągu drogi krajowej nr 15 łączącej Toruń z Olsztynem. Samorząd województwa przeznaczył także wsparcie na budowę ciągu rowerowo-pieszego z Brodnicy do Zbiczna (więcej).

Czytaj też:

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1 września 2015 r.

Fot. Most w Brodnicy po remoncie, fot. ZDWFot. Most w Brodnicy po remoncie, fot. ZDWFot. Most w Brodnicy po remoncie, fot. ZDWFot. Most w Brodnicy po remoncie, fot. ZDW