Aktualności

Droga wojewódzka nr 551 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Droga wojewódzka nr 551 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Modernizacja drogi Unisław-Wybcz rozpoczęta

Ruszyła gruntowna przebudowa pięciokilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 pomiędzy Unisławiem (powiat chełmiński) i Wybczem (powiat toruński). Inwestycja, finansowana z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, zakończy się jesienią. Obecnie ruch odbywa się wahadłowo.

 

– To kolejna ważna inwestycja na naszych drogach wojewódzkich oczekiwana przez mieszkańców – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Dzięki niej cała trasa z Torunia do Unisławia, będzie gwarantować bezpieczną podróż. Wcześniej udało się zmodernizować odcinek z Torunia do Wybcza oraz zbudować ścieżkę rowerową z Torunia przez Łubiankę do Unisławia po śladzie dawnej linii kolejowej.

 

Zakres prac na trasie nr 551 Unisław-Wybcz jest szeroki. Droga przejdzie gruntowną modernizację, obejmującą m.in. wymianę starej konstrukcji. Po obu stronach powstaną  pobocza o szerokości 1 metra. Istniejący chodnik w Unisławiu zostanie przebudowany i dostosowany wysokością do nowej jezdni. W ramach inwestycji wykonane zostaną nowe zjazdy na posesje i wyłożone kostką betonową perony autobusowe. Trasa na całym odcinku zyska nowe oznakowanie poziome. Wykonawcą wybranym w drodze przetargu została firma Colas Polska z Palędzia (Wielkopolska). Koszt prac to ponad 9 mln zł. Zajmą one pół roku.

 

Modernizacja odcinka z Unisławia do Wybcza to jedno z kilku zadań realizowanych na trasie łączącej Bydgoszcz z Wąbrzeźnem. W ubiegłym roku na odcinku Chełmża-Pluskowęsy w powiecie toruńskim odnowiona została nawierzchnia na odcinku 3 kilometrów. W tym roku prace będą kontynuowane na 6-kilometrowym odcinku Pluskowęsy-Zelgno-Dźwierzna. W poprzednim sezonie na tym odcinku wybudowana została również droga rowerowa. Jeszcze tej wiosny zostanie wyremontowana istniejąca ścieżka pieszo-rowerowa z Kończewic do Chełmży.

 

 Przebudowa w liczbach

 

  • Długość odcinka: 5,035 kilometrów
  • Szerokość jezdni: 6 metrów
  • Szerokość pobocza: 1 metr
  • Łączna grubość nowych warstw konstrukcyjnych: 55 cm
  • Koszt: 9,34 mln zł

 

Ponad miliard złotych na wojewódzkie drogi

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 milionów złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 230 milionów złotych, które przeznaczymy na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach. Zdobyliśmy też prawie 170 milionów złotych dofinansowania na budowę kolejnych 3 obwodnic. Łącznie daje to ponad 1,2 miliarda złotych.

 

Czytaj także

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

7 kwietnia 2022 r.

 

Droga wojewódzka nr 551 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDroga wojewódzka nr 551 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDroga wojewódzka nr 551 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDroga wojewódzka nr 551 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDroga wojewódzka nr 551 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDroga wojewódzka nr 551 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP