Aktualności

Młyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Młyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Młyn Kultury otworzy podwoje jeszcze tej jesieni

Finiszuje gruntowna przebudowa i rozbudowa części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. Już wkrótce znajdą tu miejsce mediateka Książnicy Kopernikańskiej, sala wystawowa Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka i sala teatralno-koncertowa Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Inwestycję, której zakończenie założono na jesień, wizytował 21 lipca marszałek Piotr Całbecki.

 

– Wojewódzkie instytucje kultury otrzymają nowoczesne przestrzenie pozwalające na rozszerzenie ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społeczności – mówił marszałek Piotr Całbecki niemal dwa lata temu, podczas ceremonii zawieszenia wiechy na obiekcie, którego nowa, nowoczesna sylweta jest od jakiegoś czasu dobrze widoczna u wjazdu na wiadukt kolejowy w przebiegu ulicy Kościuszki. Choć pandemia nieco pokrzyżowała szyki ekipom budowlanym, teraz wszystko wydaje się zmierzać ku szczęśliwemu zakończeniu. Obecnie trwają procedury związane z zakupami wyposażenia.

 

Młyn Kultury jest w całości dedykowany twórczości artystycznej i jej aktywnym odbiorcom. Sześciokondygnacyjny gmach o kubaturze 18 tysięcy metrów sześciennych – z dużym udziałem przeszkleń i efektowaną zewnętrzną konstrukcją stalową oraz ceglaną elewacją – został uznany za bardzo awangardowy – będzie ultranowoczesny, także w aranżacji wnętrz. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Home of Houses; architekci zadbali, by obiekt nawiązywał do tradycji i harmonijnie wpisał się w istniejącą w tym rejonie zabudowę.

 

Parter będzie strefą ogólnodostępną – pomieści m.in. kawiarnię i przestrzenie wystawiennicze. Pierwsze piętro zaplanowano jako królestwo galerii, z miejscem na warsztaty plastyczne dla najmłodszych i salą wystawową. Ulokuje się tu pierwsza w Polsce profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Będziemy w niej prezentować bogate zbiory Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Drugie i trzecie piętro zajmie Książnica, która umieści tu swoją mediatekę i przeniesie filię z ul. Kościuszki – w tej części przewidziano m. in. salę zbiorów i czytelnię, odpowiednio urządzoną i przyjazną kolorystycznie strefę malucha, strefy gier i komiksów oraz salę wykładową. Ostatnie trzy piętra przeznaczamy dla WOAK-u, który urządzi tu swoją główną siedzibę z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na funkcjonalne biura.

 

Inwestycja w liczbach

  • koszt 31,6 mln zł
  • dotacja z POIiŚ 14,8 mln zł
  • 6-kondygnacyjny budynek
  • kubatura 18 tys. m sześć.
  • powierzchnia 4 tys. m kw.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 lipca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2022 r.

 

Młyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMłyn Kultury w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP