Aktualności

Trening szkółki kolarskiej w Niemczu (powiat bydgoski), fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Trening szkółki kolarskiej w Niemczu (powiat bydgoski), fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Młodzi trenują kolarstwo

W tym roku ponad 500 młodych cyklistek i cyklistów z naszego regionu bierze udział w zajęciach kolarskich. W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje 36 szkółek, których działalność współfinansuje samorząd województwa. Treningi będą odbywały się także w okresie wakacyjnym.

 

W regionie inwestujemy nie tylko w rozbudowę bazy sportowej, ale również w projekty wspierające aktywność fizyczną mieszkańców. Szczególnie zależy nam na zachęceniu do uprawiania sportu jak największej liczby dzieci i młodzieży – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W naszym województwie działa 36 szkółek kolarskich, funkcjonujących na terenie 29 gmin i 12 powiatów. Udział w szkółkach jest wstępem do uprawiania kolarstwa w profesjonalnych klubach. W ramach projektu wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w sprzęt: rowery, kaski i stroje. Dwugodzinne treningi  odbywają się dwa razy w tygodniu w piętnastoosobowych grupach. Realizacja programu potrwa do końca roku.

 

Projekt Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich realizowany jest już szósty sezon. W tym roku na realizację zadania samorząd województwa przeznaczył 200 tysięcy złotych. Łącznie od 2015 roku wsparliśmy działanie szkółek kwotą 1 miliona 180 tysięcy złotych. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Autonomiczna Ludowa Kolarska Sekcja STAL Grudziądz.

 

 

Kujawsko-Pomorskie Szkółki Kolarskie w liczbach:

  • na terenie 29 gmin i 12 powiatów w województwie działa 36 szkółek kolarskich
  • w każdej szkółce trenuje 15 dzieci
  • w szóstej edycji programu bierze udział 525 młodych adeptów kolarstwa
  • w szkółkach trenują młodzi w wieku 11-15 lat
  • dwugodzinne zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu
  • od 2015 roku samorząd województwa wsparł program kwotą blisko 1,2 miliona złotych.

 

Wśród współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski programów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży są także lekcje pływania i zajęcia z lekkiej atletyki. Obecnie trwa konkurs na koordynatora projektu „Lekkoatletyka dla każdego”. Realizacja programu „Umiem pływać” została zawieszona z powodu epidemii koronawirusa.

 

W sobotę (6 czerwca) w Toruniu ruszy pierwszy rajd z cyklu Kujawsko-Pomorskie na rowery. Tegoroczne wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa zostanie zrealizowane w nowej formule. Każdy zarejestrowany uczestnik rajdu sam wybiera dzień, w którym pokona zaproponowaną trasę. Toruński rajd potrwa do 21 czerwca. Na kolejne zapraszamy do Żnina, Lipna, Brodnicy i Bydgoszczy. Więcej informacji w naszym materiale.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2020 r.