Aktualności

Fot. Jacek Piotrowski
Fot. Jacek Piotrowski

Miodowe lato w Zarzeczewie

W niedzielę (7 sierpnia) zapraszamy do Zarzeczewa koło Włocławka na piknik „Miodowe Lato”. W programie imprezy pokazy i prelekcje na temat zakładania nowych pasiek , a także porady jak rozwijać już istniejące.

 

Podczas pikniku (początek o godzinie 10) będzie można poszerzyć wiedzę na temat życia pszczół i innych owadów zapylających oraz ich roli w przyrodzie. Organizatorzy zapraszają do wysłuchania prelekcji „Jak chronić uprawy nie szkodząc owadom zapylającym”, „Produkcja żywności, a owady zapylające”, „Dobór roślin miododajnych do ogrodów i ogródków”. Zaplanowano także pokaz przygotowywania naturalnych preparatów ochrony roślin oraz warsztaty budowania gniazd dla pszczołowatych oraz projektowania i zakładania miejsc przyjaznych owadom.

 

Jednym z produktów pasiecznych jest wosk, który można wykorzystać do wyrobu świec. Podczas Miodowego Lata doświadczeni pszczelarze nauczą zainteresowanych, jak należy wykonać świece z wosku lub węzy. Odbędzie się także konkurs wiedzy pszczelarskiej – na zwycięzców czekają wartościowe nagrody. Kolejny konkurs, na najlepszy miód tegorocznego sezonu, adresowany jest do pszczelarzy. Wszystkie zgłoszone do konkursu miody będą dostępne w sprzedaży na stoiskach wystawców. Zanim jednak miód trafi do słoików pszczelarze odwirowują wypełnione nim ramki. Odwiedzając Zarzeczewo będzie można obejrzeć pokaz wirowania i degustować świeżo odwirowany miód.

 

W Zarzeczewie gościć będą nie tylko pszczelarze z naszego regionu, ale również z Mazur, Wielkopolski, Mazowsza, a nawet z tak odległych regionów Polski, jak Podhale, czy Dolny Śląsk. Bartnicy zaprezentują bogatą ofertę produktów pasiecznych, między innymi: miody, pyłki, pierzgę, propolis, wyroby z pszczelego wosku.

 

Miód wykorzystuje się na wiele sposobów, o czym będzie można przekonać się oglądając pokaz przygotowywania dań z dodatkiem miodu. Pokaz przeprowadzą uczniowie z Zespołu Szkół w Kowalu. Panie z kół gospodyń wiejskich i twórcy ludowi przybliżą regionalne dziedzictwo kulturowe, zapoznają z tradycjami regionu, w tym również kulinarnymi. Zaplanowano też występy zespołów muzycznych.

 

Do Zarzeczewa można dojechać z Włocławka autobusem linii nr 9, przystanek na Placu Wolności przy Domu Rzemiosła. Dla odwiedzających Zarzeczewo własnymi środkami lokomocji przygotowano bezpłatny parking.

 

Czytaj też: Miodowe Lato i Festyn Pomidorowy zapraszają

 

Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Departament Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 sierpnia 2016 r.